Масови протести в Израел срещу съдебната реформа. Кметове обявиха гладна стачка

ЕС и Свят 27.03.2023 11:34 Снимка: ДНЕС+

Масови протести в Израел срещу съдебната реформа. Кметове обявиха гладна стачка

Масови протести избухнаха в Израел, след като премиерът Бенямин Нетаняху уволни министъра на отбраната. Йов Галант се противопостави на спорната реформа на правосъдната система, като я нарече „непосредствена и съществена заплаха“ за сигурността на държавата.

Промените включват планове, според които кабинетът ще има пълен контрол върху комисията, която назначава съдиите. Според критиците на реформата тя ще наруши баланса в демократичната система и ще съсредоточи властта в ръцете на управляващите.

Демонстрации се проведоха в Тел Авив, Беер Шева, Хайфа и Ерусалим, където хиляди хора се събраха пред частната резиденция на Нетаняху. Полицията влезе в сблъсъци с протестиращите и разпръсна тълпата с водно оръдие.

Протестиращите в Тел Авив блокираха главната магистрала "Аялон" и запалиха големи огньове. Пътната артерия се превърна в море от синьо-бели израелски знамена.

Уволнението на министъра на отбраната Йоав Галант е първото на високопоставен член на управляващата партия "Ликуд", който се обявява против плановете на премиера. 

Опозиционният лидер Яир Лапид коментира, че уволнението на Галант "вреди на националната сигурност и не отчита предупрежденията на представителите на отбраната".

"Премиерът на Израел е заплаха за сигурността на държавата Израел", написа Яир Лапид в Туитър.

Очаква се Ави Дихтер, бивш шеф на разузнавателната служба Шин Бет, да замени Галант. Според някои информации Дихтер е давал сигнали, че ще подкрепи Галант, но вместо това обяви вчера, че подкрепя премиера Нетаняху, посочва АП.

Консулът на Израел в Ню Йорк Асаф Замир обаче обяви снощи, че подава оставка в знак на протест срещу решението на Нетаняху да уволни министъра на отбраната.

"Не мога да продължа да представлявам това правителство", написа в Туитър консулът. "Вярвам, че мой дълг е да гарантирам, че Израел е пример за демокрация и свобода", допълни той.

Кметовете на три израелски общини обявиха, че започват гладна стачка пред офиса на премиера Бенямин Нетаняху в Ерусалим. Градоначалниците на градовете Кфар Сава и Херцлия, както и на района Цихрон Яков, призоваха правителството да прекрати действията по осъществяване на спорната съдебна реформа и да започне преговори с опозицията. Те също така поискаха да бъдат защитени единството, безопасността и сигурността на израелския народ.

Президентът на Израел Ицхак Херцог отправи апел към правителството да спре предизвикалия бурна съпротива план за съдебна реформа, предаде Ройтерс.

"В името на единството на израелския народ, в името на отговорността ви призовавам да спрете незабавно законодателния процес", написа държавният глава в "Туитър"./tribune.bg

Още по темата

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355