ЕС и Свят 19.07.2021 09:22 Снимка: ДНЕС+
Маргрете Вестагер: Планът за възстановяване на ЕС е шансът на века
Планът за възстановяване на ЕС е шансът на века. Всички трябва да се възстановим от пандемията, но да направим и крачка напред. Малките бизнеси да направят стъпка към дигитализация, да се създадат централи за възобновяема енергия, по добри пътища и жп линии. Всеки може да извлече полза за себе си. Това заяви в интервю „120 минути“ по bTV зам-председателката на ЕК и комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер.
Според нея това, че България е забавила плана си, не е проблем. Проблем е, ако не се носи политическа отговорност. Това е много по-важно, отколкото планът да се предаде този месец или следващия, смята Вестагер.
Радвах се да видя какви бяха ползите за България от работата ни с „Газпром“, каза още зам.-шефката на ЕК. Но в момента „Газпром“ е под голямо напрежение. Това изглежда е основната причина за повишаването на цените на газа. Ще продължим да следим дали няма някакви нарушение, но причините изглежда са в динамиката на пазара. За да може газът да продължи да играе роля, е важно да има добре направена инфраструктура за разнообразяване на доставките. Например за внос на втечнен газ от САЩ или от по-широка Европа. Не бива да се търси газ само от един доставчик, посочи еврокомисарката по конкуренцията.
По повод закона в Австралия, който задължи гигантите "Гугъл" и "Фейсбук" да плашат за съдържание, Вестрагер посочи, че и в много държави в ЕС вече има такива закони. Това дава на издателите право да се договарят за справедливо заплащане. "Ще постигнем това. Франция е най-напред, но и тук вече има договори между "Гугъл" и собствениците на медии", посочи заместничката на Урсула фон дер Лайен.
По отношение на глобалния закона Магнитски и упреците, че ЕС не е достатъчно строг по отношение на борбата с корупцията, тя обяви, че е хубаво да го има този дебат. "Но във всяка страна, в която установим проблеми с върховенството на закона, ние действаме усърдно", увери тя./БТВ
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:36 Павел Щелин: Русия печели на фронта, но ѝ готвят дипломатическо поражение
- 12:25 Пробите на водата потвърдиха: Корабът "Кайрос" не е замърсил морето
- 12:20 Си Дзинпин и Владимир Путин си размениха поздравления за Нова година
- 12:14 Двойно повече пенсии ще са ограничени от тавана догодина
- 12:05 Два танкера се сблъскаха в Мраморно море, обявена е тревога. Засега няма данни за разлив на нефт
- 12:03 САЩ проучват разузнавателните данни за атаката срещу резиденцията на Путин
- 11:58 При 10% от проверките НАП е установила необосновано покачване на цените
- 11:52 Руски дронове са поразили два търговски кораба, влизащи в украинско пристанище