Макрон: Ако Путин не бъде спрян, ще се насочи към Молдова и може би Румъния

ЕС и Свят 02.03.2025 15:28 Снимка: ДНЕС+

Макрон: Ако Путин не бъде спрян, ще се насочи към Молдова и може би Румъния

Евентуалното оттегляне на Съединените щати от Украйна не е в неин интерес, смята френският президент

Ако руският президент Владимир Путин, който нахлу в Украйна от 2022 г., не бъде спрян, той със сигурност ще се насочи към Молдова, а може би по-нататък, към Румъния. Това предупреди френският президент Еманюел Макрон.

"Евентуалното оттегляне на Съединените щати от Украйна не е в неин интерес, тъй като "това, което САЩ правят през последните три години, е изцяло в съответствие с техните дипломатически и военни традиции", отбелязва Макрон пред "Трибюн диманш".

"Ако Вашингтон приеме да подпише прекратяване на огъня без никакви гаранции за сигурността на Украйна, тогава геостратегическият му възпиращ капацитет спрямо Русия, Китай и други ще изчезне в същия ден", допълни той.

CHF CHF 1 2.10078
GBP GBP 1 2.25925
RON RON 10 3.85112
TRY TRY 100 4.16705
USD USD 1 1.67408