Македонската дипломация в дефанзива за конституционното име
ЕС и Свят 21.03.2007 10:29
Македонският премиер Никола Груевски демистифицира в интервю за телевизия “Канал 5” стратегията на правителството по спора за името с Гърция. Той изрази тезата, че Атина до такава степен е притиснала Македония в ъгъла, че Македония е трябвало да отговори, имайки предвид ходове от типа на преименуването на летището в Скопие “Александър Велики” и промотирането на античното наследство, които Гърция възприе като провокация, пише македонският “Утрински вестник”.
Според Груевски ситуацията по спора е такава, че Македония практически няма какво да губи с такава нова стратегия, макар че само преди три дни Сенатът на САЩ прие резолюция, в която освен Република Македония е записано и съкращението БЮРМ /Бивша югославска република Македония/.
Изказването на премиера Груевски беше признание, че той не вижда пространство за преговори с Гърция по спора за името, което реално не е негово откритие, а на всички предишни премиери. Нито един от тях обаче не си позволи публично да каже това, напротив, всички те се преструваха, че има някаква конструктивност и преговори в Ню Йорк.
В контекста на последното развитие на събитията в САЩ изказването на Груевски беше своеобразно алиби за загубите на позиции по спора за името в американския Конгрес. Това за съжаление не се случва за първи път, защото подобни отстъпления по използването на конституционното име на Македония имаше и досега, пише изданието. Македония обаче има какво да изгуби около спора за името и процеса на евроинтеграция.
В това отношение са достатъчни три примера.
Първият е изказването на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана, който, след като няколко години използваше конституционното име, на последните срещи с македонски представители използва съкращението БЮРМ вместо република Македония.
До миналата година на уеб-страницата на ВВС Македония се посочваше с конституционното си име, а в информациите за изборите осъмна със съкращението БЮРМ.
През последните две години позицията си дискретно ревизира и официален Париж, което също е сигнал за отсъствието на македонската дипломация и за факта, че веднъж спечеленото в политиката не е вечно и то може да се преразглежда, особено ако се даде повод за това, пише “Утрински вестник”.
Външното министерство и македонското посолство в САЩ през последните дни работят по санирането на щетите от решението на Сената, като всичко това може да стане още по-неприятно, ако то стане закон, подписан от президента на САЩ, пише още изданието. /БГНЕС
Според Груевски ситуацията по спора е такава, че Македония практически няма какво да губи с такава нова стратегия, макар че само преди три дни Сенатът на САЩ прие резолюция, в която освен Република Македония е записано и съкращението БЮРМ /Бивша югославска република Македония/.
Изказването на премиера Груевски беше признание, че той не вижда пространство за преговори с Гърция по спора за името, което реално не е негово откритие, а на всички предишни премиери. Нито един от тях обаче не си позволи публично да каже това, напротив, всички те се преструваха, че има някаква конструктивност и преговори в Ню Йорк.
В контекста на последното развитие на събитията в САЩ изказването на Груевски беше своеобразно алиби за загубите на позиции по спора за името в американския Конгрес. Това за съжаление не се случва за първи път, защото подобни отстъпления по използването на конституционното име на Македония имаше и досега, пише изданието. Македония обаче има какво да изгуби около спора за името и процеса на евроинтеграция.
В това отношение са достатъчни три примера.
Първият е изказването на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Хавиер Солана, който, след като няколко години използваше конституционното име, на последните срещи с македонски представители използва съкращението БЮРМ вместо република Македония.
До миналата година на уеб-страницата на ВВС Македония се посочваше с конституционното си име, а в информациите за изборите осъмна със съкращението БЮРМ.
През последните две години позицията си дискретно ревизира и официален Париж, което също е сигнал за отсъствието на македонската дипломация и за факта, че веднъж спечеленото в политиката не е вечно и то може да се преразглежда, особено ако се даде повод за това, пише “Утрински вестник”.
Външното министерство и македонското посолство в САЩ през последните дни работят по санирането на щетите от решението на Сената, като всичко това може да стане още по-неприятно, ако то стане закон, подписан от президента на САЩ, пише още изданието. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:35 Министър Петрова обсъди с делегация от САЩ финалните стъпки за безвизово пътуване
- 13:33 Шест досъдебни производства за "Баба Алино" има във варненската прокуратура
- 13:30 28-годишен шофьор навлезе в насрещното край Свищов, при челен удар загина другият водач
- 13:27 Ройтерс: ЕК да увеличи фонда за енергиен преход на по-бедните страни членки в ЕС
- 13:23 Слуцки: Оставката на Стармър е сигнал към "партията на войната" в Европа
- 13:19 Русинова: Как така държавата не може да направи 5 лаборатории за кръвни проби за наркотици?
- 13:14 Владислав Горанов: Вече нищо не зависи от Борисов и Пеевски, "моделът" би следвало да е разграден
- 13:11 Министър Керязов поздрави българските спортисти за Международния олимпийски ден