Македония може да посрещне независимостта на Косово в мрак
ЕС и Свят 04.12.2007 10:29
Македония ще посрещне независимостта на Косово в мрак, ако Сърбия изпълни заканите си и наложи икономическа блокада на Косово, предупреждават енергетиците, пише македонският вестник “Дневник”.
Сръбско ембарго най-вероятно ще означава и изключване на далекопровода Ниш-Косово поле-Скопие, който е главната артерия за внос на ток в Македония. Експертите казват, че Македония трябва да мисли за резервен вариант за снабдяване с електроенергия, особено в най-критичния период през януари и февруари.
Запознати с енергийната ситуация в региона не вярват, че сърбите ясно ще заявяват, че изключват 400-киловолтовия далекопровод.
“Белград като страна по Атинския меморандум няма право да пречи на транспортирането на ток в региона. Затова е по-вероятен вариант с неочаквани дефекти по преносната система, в резултат на които тя дълго време да не действа. Това силно ще засегне Македония, защото основно вносът на ток е по този далекопровод. Последици ще има и за Гърция, защото и тя получава електроенергия по него”, казват експерти.
Ройтерс също предупреди, че сръбско ембарго ще засегне региона в енергиен план в условията, в които Балканите и без това страдат от хроничен недостиг на ток.
“Далекопроводът към България е само помощен и няма достатъчен капацитет да осигури необходимата електроенергия. По него преминават само 20% от общия внос. Ако той все пак остане единствената алтернатива за Македония, ще бъде проблем да се договори внос на електроенергия от България”, смятат енергетиците в Македония. /БГНЕС
Сръбско ембарго най-вероятно ще означава и изключване на далекопровода Ниш-Косово поле-Скопие, който е главната артерия за внос на ток в Македония. Експертите казват, че Македония трябва да мисли за резервен вариант за снабдяване с електроенергия, особено в най-критичния период през януари и февруари.
Запознати с енергийната ситуация в региона не вярват, че сърбите ясно ще заявяват, че изключват 400-киловолтовия далекопровод.
“Белград като страна по Атинския меморандум няма право да пречи на транспортирането на ток в региона. Затова е по-вероятен вариант с неочаквани дефекти по преносната система, в резултат на които тя дълго време да не действа. Това силно ще засегне Македония, защото основно вносът на ток е по този далекопровод. Последици ще има и за Гърция, защото и тя получава електроенергия по него”, казват експерти.
Ройтерс също предупреди, че сръбско ембарго ще засегне региона в енергиен план в условията, в които Балканите и без това страдат от хроничен недостиг на ток.
“Далекопроводът към България е само помощен и няма достатъчен капацитет да осигури необходимата електроенергия. По него преминават само 20% от общия внос. Ако той все пак остане единствената алтернатива за Македония, ще бъде проблем да се договори внос на електроенергия от България”, смятат енергетиците в Македония. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:47 Започва проверка заради влошеното качество на водите на Офицерския плаж
- 11:40 Комплекс за социални услуги - ЦСРИ към Фондация „Владиславово“
- 11:39 Случай на Ку-треска във Варна
- 11:31 Петролът поевтиня след края на преговорите между САЩ и Иран в Швейцария
- 11:24 Потвърдените случаи на ебола в Конго са вече над 1000
- 11:16 Повечето британци са разочаровани от Брекзит
- 11:08 Сметната палата: Глобите и жертвите растат, а над 523 млн. лв. стоят във Фонда за пътна безопасност
- 11:01 Вратарят-чудотворец: В Кюрасао трябва да започват работа по моя статуя!