
ЕС и Свят 19.10.2021 19:00 Снимка: ДНЕС+
МААЕ очаква новини за ядрената програма на Иран "скоро"
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси очаква да получи новини за ядрената програма на Иран скоро, когато може да пътува до Техеран, съобщава "Ройтерс".
Той напомни, че наблюдателите на аценцията към ООН са разположили техника за наблюдение във всички ядрени обекти в страната с изключение на комплекса TESA Karaj, в който се произвеждат компоненти за центрофуги.
През юни в същия обект беше извършен явен саботаж на наблюдателната техника, при което една от четирите камери на МААЕ беше унищожена. Иран не върна "носителя на информация" от тази камера.
В края на септември МААЕ упрекна Иран, че не изпълнява в пълна степен условията на сключеното споразумение, според което инспектори от агенцията трябва да получат достъп до техниката за наблюдение.
МААЕ е основана на 29 юли 1957 г. по инициатива на Организацията на обединените нации и Съединените щати за насърчаване на използването на атомната енергия за граждански цели и за предотвратяване на нейното използване за военни цели. Централата на агенцията е във Виена, Австрия./news.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.09113 |
![]() |
1 | 2.26343 |
![]() |
10 | 3.86375 |
![]() |
100 | 4.02778 |
![]() |
1 | 1.66227 |
Последни новини
- 21:37 Хороскоп за сряда, 17 септември 2025 г.
- 21:30 Украинец пуснал дрона във Варшава, полски Ф-16 ударил пенсионерската къща
- 21:24 Робърт Редфорд почина на 89 години
- 21:21 Никола Цолов ще кара във Формула 2 през следващия сезон
- 19:34 Държавите от ЕС се споразумяха за мерки за връщане на разселените украинци след войната
- 19:26 Комисия на ООН: Израел извършва геноцид в ивицата Газа
- 19:21 Година и половина условно за мъж, участвал в група за разпространение на наркотици
- 19:18 Русия удари логистичен център в Киевска област