ЕС и Свят 04.11.2025 14:37 Снимка: ДНЕС+
Литва подписа с "Райнметал" за фабрика за взривни вещества, строи и завод за снаряди
Днес започна строителството на фабрика за 155-милиметрови артилерийски боеприпаси на стойност 300 млн. евро - планирано е да влезе в експлоатация през втората половина на 2026 г.
Днес Литва подписа меморандум за разбирателство с германския отбранителен конгломерат "Райнметал" (Rheinmetall) за производство на взривни вещества в страната, се казва в съобщение от компанията, цитирано от Ройтерс и БНР.
Също днес "Райнметал" започна в Литва строителство на фабрика за 155-милиметрови артилерийски боеприпаси на стойност 300 млн. евро - планирано е да влезе в експлоатация през втората половина на 2026 г. Производството ще достигне десетки хиляди снаряди годишно.
Новообявеният Център за върхови постижения в областта на горивните вещества ще има капацитет да произвежда няколкостотин хиляди горивни модула годишно, съобщи "Райнметал". Той ще включва и производствени мощности за енергийни компоненти и гилзи за патрони. Компанията не уточни размера на потенциалната инвестиция.
"Започването на преговори с "Райнметал" за втората фабрика в Литва показва амбицията и ненамаления потенциал на страната ни“, заяви литовският президент Гитанас Науседа.
И двете фабрики ще се управляват от регистрираната в Литва Rheinmetall Defence Lietuva, в която германската група има 51% дял, а две литовски държавни компании държат останалите 49%.
"Райнметал" има отделно съвместно предприятие в Литва за поддръжка на бойни машини за германската армия там и очаква да построи още един артилерийски завод в съседна Латвия в близко бъдеще.
Още по темата
                     
                    CHF
                 | 
                1 | 2.1035 | 
                     
                    GBP
                 | 
                1 | 2.23141 | 
                     
                    RON
                 | 
                10 | 3.84582 | 
                     
                    TRY
                 | 
                100 | 4.03978 | 
                     
                    USD
                 | 
                1 | 1.69865 | 
Последни новини
- 18:12 Селена Гомес: Няма формула за поддържане на емоционалния баланс, но зная какво работи за мен
 - 18:08 Депутатът от Радата Маряна Безуглая: Зеленски лъже за ситуацията в Покровск
 - 18:04 Китай стартира пробно производство на "летящи автомобили"
 - 17:58 Германски експерт: Русия контролира 85% от Покровск, украинското контранастъпление не променя нищо
 - 17:55 ЕК представи оценките за напредъка на кандидатите за ЕС, напомни на РСМ за конституцията
 - 17:46 Спукан водопровод остави Асеновград без вода
 - 17:38 Тристранката се събира извънредно на 5 ноември
 - 17:30 Апелативният съд в Пловдив върна на поста кмета на Минерални бани Мюмюн Искендер