Лавров: Русия споделя подхода на африканската мирна инициатива

ЕС и Свят 18.06.2023 14:08 Снимка: ДНЕС+

Лавров: Русия споделя подхода на африканската мирна инициатива

Русия споделя принципните подходи на африканската мирна инициатива за разрешаване на кризата в Украйна, които съвпадат с предложенията на Китай. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от "Интерфакс".

"Африканските страни подчертават, че тази инициатива не се конкурира с други. На първо място, те изтъкнаха 12 точки от позицията на КНР, която беше представена преди няколко месеца и откроиха тези части, които са близки до тях - в света няма двойни стандарти, че всички принципи на Хартата на ООН в тяхната цялост, в цялата им взаимовръзка се спазват и прилагат, че няма едностранни санкции, така че сигурността е неделима в глобален мащаб. Именно тези принципни подходи споделяме", каза Лавров пред репортери в събота.

По думите му руската позиция е била изказвана неведнъж и в случая Русия няма какво да крие. "За разлика от нашите бивши западни партньори, ние не принуждаваме никого да спазва каквито и да било ограничителни мерки срещу страни, които не споделят нашата позиция", подчерта министърът.

Лавров отбеляза, че партньорите на Руската федерация от Африканския съюз са показали разбиране за истинските причини за украинската криза.

"Основният извод според мен от днешния разговор е, че нашите партньори от Африканския съюз показаха разбиране за истинските причини за кризата, която беше създадена с усилията на Запада, и показаха разбиране, че е необходимо да излезем от тази ситуация въз основа на справяне с тези основни причини, въз основа на разработването на специални конкретни действия за премахване на тези причини, причините, които подкопават и подкопават справедливата сигурност на европейския континент в продължение на много години", каза той.

Лавров също обърна внимание на позицията на Китай, като припомни, че след посещение в няколко страни, включително Русия, специалният пратеник на Китай в Берлин каза, че Пекин "е заинтересован европейските страни да обърнат внимание на корените на този конфликт и да се съсредоточат върху премахването на истинските дълбоки причини за това, което се случва и ще осигури справедлива, стабилна европейска архитектура за сигурност."

"Точно към това се стремим дълги години, както преди държавния преврат в Украйна, така и след него, когато имаше надежда за изпълнение на Минските споразумения", подчерта руският външен министър.

Припомняме, че в събота африканските лидери се обявиха за мирни преговори Русия-Украйна.

Африканската делегация иска да насърчи Русия да започне преговори с Украйна. Това съобщи в събота в Санкт Петербург президентът на Коморските острови и председател на Африканския съюз (АС) Азали Асумани.

"Ние дойдохме да ви изслушаме и чрез вас да чуем гласа на руския народ. Бихме искали да ви насърчим да влезете в преговори с Украйна, каза той, обръщайки се към руския президент Владимир Путин. Войните винаги са имали ужасни последствия. Kолкото по-дълго продължават, толкова по-дълбоки и по-тежки са последствията им. Украинската криза засяга не само две приятелски съседни славянски страни, но и целия свят. Тя засяга африканския континент. Тя предизвика безпрецедентни проблеми в областта на хранителната и енергийната сигурност", подчерта председателят на АС.

Според него, те са поели такава мисия, защото като африканци "са свидетели на много конфликти". "Именно чрез диалог и преговори можем да разрешим този проблем. Бихме искали да споделим нашия опит с вас, за да намерим положителен изход от тази криза. Посредничеството на Африка ще бъде посредничество за мир, увери Асумани. Ние, държавните глави на Африка и представителите на африканския континент, се надяваме, че ще следвате мирен път и сме готови да подкрепим вашите усилия в това отношение", завърши той.

Руската федерация уважава позицията на Африка в полза на мирно уреждане на конфликти, по-справедлив световен ред. Това заяви в отговор руският президент.

"Искам да подчертая, че Русия уважава принципната позиция на африканските държави в полза на поддържането на глобалната и регионална стабилност и сигурност, мирното уреждане на конфликтите и формирането на по-справедлив модел на международни отношения", каза Путин.

Посещението в Украйна и Русия на африканска делегация от лидери на седем държави от континента е едно от най-загадъчните събития през седмицата.

Президентите на Южна Африка, Сенегал, Замбия и Коморските острови, председателстващи Африканския съюз, бяха в Киев в петък, за да се срещнат с Владимир Зеленски. Те бяха придружени и от представители на по-ниско ниво от Египет, Уганда и Република Конго.

Днес делегацията пристигна в Санкт Петербург за среща и разговори с руския президент Владимир Путин.

Много експерти смятат, че това посещение е преди всичко необичайно, тъй като от началото на въоръжения конфликт в Украйна повечето африкански държави заемат или неутрална, или просто проруска позиция.

Когато украинският президент Зеленски чрез видеовръзка се обърна към Африканския съюз през юни миналата година, само няколко държави участнички бяха представени от висши ръководители, а много от тях се ограничиха до дипломати не на най-високо ниво. Това според някои анализатори беше направено чисто демонстративно.

Някои наблюдатели смятат, че посещението има до голяма степен декоративен характер: ръководството на изброените африкански държави се стреми да освети ролята си на посредник и миротворец наред с Китай, Турция и папата, преди украинските въоръжени сили да обезсмислят всякакви посреднически мисии.

Някои експерти гневно нарекоха пътуването на делегацията до Киев и Москва последен шанс за добри снимки.

В действителност обаче африканският континент пострада значително от войната в Украйна, главно поради ограниченията върху износа на украински храни и торове и антируските санкции, които затрудняват доставката на същите стоки директно от Русия.

CHF CHF 1 2.07361
GBP GBP 1 2.35118
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.29577
USD USD 1 1.81347