
ЕС и Свят 07.03.2025 10:21 Снимка: ДНЕС+
Лагард: ЕЦБ вече ще решава "среща за среща" за нивото на лихвите
Eвропейската централна банка (ЕЦБ) ще възприеме от тук нататък подход "среща за среща" по отношение на политиката й, свързана с лихвените проценти. Това заяви президентът на институцията Кристин Лагард след днешното заседание на ЕЦБ, на което банката намали за шести пореден път нивото на основните си лихви с 0,25 процентни пункта.
"Сега се движим към по-еволюционен подход" по отношение на монетарната политика. Извървяхме значителен път откакто започнахме намаляването на лихвените проценти и те "вече са с 150 базисни пункта" по-ниски спрямо средата на миналата година", заяви Лагард, цитирана от БТА.
Решението бе взето единодушно, като само управителят на Австрийската национална банка Робер Холцман се е въздържал, каза още Лагард.
Тя коментира и промяната на позицията на банката, която вече не оценява основните си лихви са "рестриктивни", а като "значително по-малко рестриктивни".
Изявлението на Лагард идва на фона на разгаряща се търговска война и намеренията на различни правителства да разходват повече за отбрана предвид неяснотата, свързана с войната в Украйна. Тя засегна и темата за замразените руски активи.
Повече разходи за отбрана - риск за инфлацията, но надежда за ръст на БВП
Президентът на ЕЦБ коментира и възможното увеличение на разходите за отбрана в ЕС на фона на войната в Украйна, което по думите й "може да ускори инфлацията заради увеличаване на съвкупното търсене", но и да доведе до "увеличаване на икономическия растеж".
"Увеличаването на разходите за отбрана и инфраструктура също може да повиши инфлацията чрез ефекта си върху съвкупното търсене", допълни тя.
Търговски войни
ЕЦБ днес преразгледа надолу и прогнозата си от декември за икономическия ръст във валутния блок - с 0,2 процентни пункта до 0,9 на сто за тази година. Лагард коментира, че натиск върху БВП в еврозоната може да окаже ескалация в търговските отношения (предвид митата, налагани от САЩ - бел. ред), които могат да "забавят на износа и доведат до отслабване на световната икономика."
Замразените руски активи
Лагард отговори на журналистически въпрос, свързан със замразяването на над 300 млрд. евро руски активи, които са предимно в правителствени дългови ценни книжа, деноминирани в евро, долари и британски лири. Президентът на ЕЦБ посочи, че позицията по този въпрос е ясна и тя е, че не трябва да се пренебрегват разпоредбите на международното право, защото други глобални инвеститори следят със "загриженост" ситуацията.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 18:46 Стою Стоев, ПП: Връщаме се към времената на постната пица
- 18:34 ФАМОЗНО: България има шампион на „Уимбълдън“
- 18:21 БНБ готви възпоменателни монети, които ще бъдат отсечени вече с номинал в евро
- 18:09 Пожар в Анкара уби трима души, сред които и бебе
- 17:57 Засилен трафик по Южното Черноморие
- 17:43 Какво да обличаме, когато е прекалено топло за дрехи
- 17:31 7 знаменитости, които (вероятно) не знаехме, че имат гръцки корени
- 17:19 Цветята, които не трябва да подрязваме през лятото