ЕС и Свят 02.01.2026 13:21 Снимка: ДНЕС+
Кремъл предаде на САЩ данни за дрона, атакувал резиденцията "Валдай"
Министерството на отбраната на Русия публикува в своя телеграм канал видеозапис от среща на началника на Главната дирекция на Генералния щаб адмирал Игор Костюков с представител на апарата на американския военно аташе в Москва.
Това разказва Би Би Си. Агенцията припомни, че Главната дирекция на Генералния щаб е била известна с предишния си акроним ГРУ.
На кадрите се виждат няколко мъже в чуждестранни военни униформи. Министерството не посочва техните имена и длъжности. В началото на клипа Костюков се представя на гостите, сякаш се срещат за първи път.
Той им предава неразличим на видеото предмет в прозрачна торбичка и казва, че това е "контролер и описание на този контролер, направено от нашите специалисти". "Смятаме, че тази стъпка ще позволи да се отстранят всички въпроси и ще допринесе за установяване на истината", добавя шефът на ГРУ.
Според Костюков "разшифровката, направена от специалистите на специалните служби на Руската федерация, на съдържанието на паметта на навигационните контролери на безпилотните летателни апарати, безспорно потвърди, че целта на атаката е бил комплексът от сгради на резиденцията на президента на Руската федерация в Новгородска област".
От 29 декември Русия твърди, че Украйна е опитала да атакува с ударни дронове резиденцията на президента Владимир Путин, но всички апарати са били свалени.
Първо руската страна отказа да представи доказателства, след това публикува снимки на останките от дроновете - без да уточни мястото и времето на заснемането - а в четвъртък обяви, че е дешифрирала програмата на полета им и от нея следва, че дроновете са се насочвали към Валдай.
От самото начало на тези твърдения Украйна отрича да е нанесла подобен удар. При това основният адресат на руската версия за покушението срещу Путин от самото начало бяха САЩ.
Путин разказа за това на Доналд Тръмп по телефона на 29 декември. В сряда обаче в американските медии се появиха информации, че разузнавателните служби на САЩ, преди всичко ЦРУ, са стигнали до заключението, че украинските дронове не са били насочени към резиденцията на Путин, и са докладвали това заключение на президента Тръмп.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Пешеходец загина, блъснат от кола в село Поповица
- 19:23 Военна техника тръгва по пътищата заради учения
- 19:14 На годишнината от катастрофата в Чернобил Зеленски обвини Русия в "ядрен тероризъм"
- 19:03 Семов за негова кандидатура за президент: България има достоен държавен глава в лицето на Йотова
- 18:53 До края на 2026г. 1 от 10 продадени нови коли в България ще е китайска
- 18:41 "Продължаваме промяната" свиква Национален съвет, ще оцелее ли коалицията ПП-ДБ?
- 18:30 Карлос Насар за европейската титла: Стъпка към следващите ми цели
- 18:20 Патриарх Даниил: Когато извършим безкористно дело, сърцата ни се очистват от егоизъм и себелюбие