ЕС и Свят 16.01.2022 14:37 Снимка: ДНЕС+
Коя е държавата с най-мощна армия в света
Когато става въпрос за човешка сила, никоя друга армия в света не може да се съревновава с китайската. Изчисленията на Global Firepower показват, че Народната република има около 2 млн. военни на служба. За сравнение, в САЩ техният брой е драстично по-малък, около 1,4 млн.
Когато обаче вземем предвид общото мощ на армиите, Щатите излизат на челно място, следвани от Русия и Китай, сочи докладът, цитиран от Statista.
С натрупването на руски войски и техника край границата с Украйна и с все по-агресивните позиции на Кремъл, възможността поне една от най-мощните армии в света да демонстрира силата си в реален конфликт изглежда висока. Засега дипломатическите усилия не дават нужния резултат — и се очакват действията на Русия.
Рискът Китай и САЩ да се изправят една срещу друга заради Тайван също остава реален.
Индексът на Global Firepower взима предвид 50 отделни фактора, за да определи силата на армиите — от броя на военните до финансовите и логистични възможности. Рейтинг от 0.000 би представлявал перфектен резултат.

Добрата новина е, че в рядък консенсус и то във време на засилено напрежение, САЩ, Русия, Китай, Великобритания и Франция постигнаха съгласие, че "ядрена война не може да бъде спечелена и никога не трябва да бъде водена".
Изчислява се, че има 13 хил. ядрени бойни глави в ръцете на 9 държави. Начело са Русия и САЩ с общо 12 хил., останали от Студената война. 3 660 бяха унищожени, но още много остават.

Но докато САЩ намаляват арсенала си, смята се, че Китай, Индия, Северна Корея, Пакистан, Русия и Великобритания го увеличават, казват от Федерацията на американските учени./money.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:02 Честита Нова 2026 година!
- 18:15 Екипът на ДНЕС+ ви желае весело посрещане на новата 2026 година!
- 18:03 Хороскоп за четвъртък, 1 януари 2026 г.
- 17:55 Путин пожела здраве, щастие и любов през 2026 година: Разчитаме на себе си!
- 17:47 Си Дзинпин в новогодишното послание: Повторното обединение на Тайван с Китай е неизбежно
- 17:43 Антъни Хопкинс на 88
- 17:35 Тръмп похвали парада по случай Деня на победата в Москва: Те изглеждат непобедими
- 17:32 Урсула фон дер Лайен: Влизането в еврозоната ще подсили още повече гласа на България в ЕС