Косово осеяно с албански знамена
ЕС и Свят 17.02.2008 13:02
На влизане от Македония в Косово на границата минават луксозни коли с албанска регистрация и много хора, главно млади, се придвижват пеша. Навсякъде се вее албанският флаг – червено знаме с двуглав орел, предаде специалният пратеник на БГНЕС Зелма Алмалех.
Срещат се и знамена на САЩ, рядко и знамето на ЕС. Там, където са подредени трите знамена, най-отдолу е на ЕС, по средата е американското знаме, а най-отгоре - националният флаг на Албания. По къщите също са провесени албански знамена.
На голям рекламен билборд малко след границата е изобразен орелът с едното си крило прегърнал Статуята на свободата. В едно от първите градчета Качаник младежи, качени на голям самосвал, с много знамена, пеят и приветстват хората, които са наоколо.
Работещите на бензиностанциите се прегръщат с всеки с думите: "Сузар паварас", което означава: “Честита независимост”. Подобна е обстановката и в останалите градове до столицата Прищина, където се очаква днес косовските албански лидери да обявят независимост от Сърбия и по този начин Косово да стане най-новата държава в Европа и света.
Провъзгласяването на независимостта се очаква да стане около 16 ч българско време, след като парламентът гласува всички необходими закони. В сръбските анклави като Грачаница, Щърпчце и в град Косовска Митровица днес се очаква да пристигнат и няколко сръбски министри, които с присъствието си искат да демонстрират подкрепа за сръбското малцинство в областта. Над 90% от населението е албанско. Очаквайте подробности /БГНЕС
Срещат се и знамена на САЩ, рядко и знамето на ЕС. Там, където са подредени трите знамена, най-отдолу е на ЕС, по средата е американското знаме, а най-отгоре - националният флаг на Албания. По къщите също са провесени албански знамена.
На голям рекламен билборд малко след границата е изобразен орелът с едното си крило прегърнал Статуята на свободата. В едно от първите градчета Качаник младежи, качени на голям самосвал, с много знамена, пеят и приветстват хората, които са наоколо.
Работещите на бензиностанциите се прегръщат с всеки с думите: "Сузар паварас", което означава: “Честита независимост”. Подобна е обстановката и в останалите градове до столицата Прищина, където се очаква днес косовските албански лидери да обявят независимост от Сърбия и по този начин Косово да стане най-новата държава в Европа и света.
Провъзгласяването на независимостта се очаква да стане около 16 ч българско време, след като парламентът гласува всички необходими закони. В сръбските анклави като Грачаница, Щърпчце и в град Косовска Митровица днес се очаква да пристигнат и няколко сръбски министри, които с присъствието си искат да демонстрират подкрепа за сръбското малцинство в областта. Над 90% от населението е албанско. Очаквайте подробности /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:32 Хороскоп за понеделник, 22 юни 2026 г.
- 22:02 Двама тежко ранени след скандал и стрелба в заведение на плажа "Кабакум" край Варна
- 19:28 Разкриха по-ранен храм под светилището на Херакъл в античен град Хераклея Синтика
- 19:18 "Война на ордени" между Киев и Варшава. Какво се случва?
- 19:07 Франция въвежда внезапни тестове за наркотици сред висши държавни служители
- 18:57 Легендарният Марк Хюз е с разбито сърце след внезапната кончина на 38-годишния му син
- 18:46 Днес е най-дългият ден в годината
- 18:34 При жътва изгоря 30 дка нива със зрял ечемик край Бойчиновци