ЕС и Свят 13.01.2026 12:10 Снимка: ДНЕС+
Конгресмен внесе закон за анексиране на Гренландия
Американският конгресмен от Републиканската партия Ранди Файн внесе в Камарата на представителите на САЩ законопроект за „анексиране и предоставяне на статут на щат“ на Гренландия, става ясно от изявление, разпространено от законодателя.
Целта на инициативата е да оторизира президента на САЩ Доналд Тръмп да предприеме стъпки за анексиране на Гренландия и последващото ѝ приемане като щат в състава на САЩ. Проектът изисква да бъде представен отчет пред Капитолия относно нужните законодателни промени.

Министър-председателят на Дания - Мете Фредериксен, направи серия от изявления, в които предупреди, че всяка стъпка към анексиране на Гренландия би означавала край на НАТО и на целия международен ред за сигурност, установен след Втората световна война. Тя подчерта, че Гренландия не е стока, която може да бъде купена, и че САЩ нямат никакво право да анексират територия на Кралство Дания.
Премиерът на Гренландия, Йенс-Фредерик Нилсен, беше още по-директен в социалните мрежи и официалните канали: „Достатъчно!“: Той призова Доналд Тръмп да спре с „фантазиите за анексиране“ и определи реториката на Вашингтон като „напълно неприемлива“.
Германският външен министър Йохан Вадефул пък заяви след среща с американския държавен секретар Марко Рубио: „Няма признаци, че това се обмисля сериозно. По-скоро смятам, че има общ интерес от решаване на проблемите със сигурността, които възникват в Арктическия регион, и че ние трябва и ще го направим. НАТО едва сега е в процес на разработване на по-конкретни планове по този въпрос и те ще бъдат обсъдени съвместно с нашите американски партньори“.
Въпреки острите реакции, Белият дом (чрез прессекретаря Каролин Левит) заяви, че придобиването на Гренландия е „приоритет за националната сигурност“, и че военният вариант „винаги е опция“, за да се попречи на Русия и Китай в Арктика.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 Юлиян Ненчев: Подборът на хора около Радев в Плевен буди сериозни въпроси (ВИДЕО)
- 19:23 Два индийски танкера с втечнен газ пресякоха Ормузкия проток
- 19:13 Пентагонът: Нанесохме прецизни удари по 90 военни цели на остров Харг
- 19:02 CNN: Смъртта на Али Хаменей създаде нови проблеми, Тръмп няма Делси Родригес в ръкава си
- 18:52 Le Parisien: Руската армия получи ново страховито оръжие - зенитни управляеми ракети 9М333
- 18:42 Терминалът във Фуджейра в ОАЕ пламна след ирански удар, в Шарджа е потопен американски танкер
- 18:31 Руският посланик в Букурещ: Радикални групировки в Румъния не крият, че се бият за ВСУ
- 18:20 89% от левовете са изтеглени от обращение