Кондълиза Райс и китайският й колега са обсъждали иранския ядрен въпрос по телефона

ЕС и Свят 01.06.2006 11:23

Китайският министър на външните работи Ли Чжаосън и държавният секретар на САЩ Кондълиза Райс са обсъждали снощи по телефона проблема с иранските ядрени програми, съобщават днес китайски медии, цитирани от Франс прес.

Тема на разговора са били начините за разрешаване на иранския ядрен въпрос по пътя на дипломацията, посочва агенция Синхуа. Все още няма официална реакция от страна на Китай на информацията, че страната би могла да подкрепи санкции срещу Техеран.

Русия и Китай са готови да подкрепят в Съвета за сигурност на ООН евентуални санкции срещу Иран, ако Техеран не преустанови обогатяването на уран и не възобнови преговорите за ядрената си програма, заяви снощи американски високопоставен представител, пожелал анонимност.

Петте постоянни членове на Съвета за сигурност и Германия трябва да обсъдят днес във Виена предложение за сътрудничество с Техеран, ако се откаже от ядрените си дейности, или евентуални санкции срещу него, ако не го направи. /БТА

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355