ЕС и Свят 07.04.2021 15:36 Снимка: ДНЕС+
Коментарите след срещата в Анкара: Мъжете на столове, а жената – на дивана (ВИДЕО)
Разпределението на местата на срещата в Анкара на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел предизвика коментари и критики в социалните мрежи, телевизиите и медиите. На видеокадри от срещата се вижда как тримата влизат в залата за срещи, в която има само два стола, на които веднага сядат Реджеп Ердоган и Шарл Мишел, а Урсула фон дер Лайен остава права. Тя остава дълбоко учудена, не скрива недоумението си защо за нея няма място, след което сяда на дивана.
В крайна сметка председателят на ЕК сяда по-далеч от колегите си, срещу турския външен министър, който е под нейния ранг по протокол, коментират изданията.
Очевидното пренебрежение дойде в деликатен момент, когато ЕС и Турция се стремят да възстановят връзките си, въпреки опасенията за резултатите на Анкара относно правата на човека, включително защитата на жените.
И сега всички се питат гаф или провокация от страна на Турция е случката на среща, целяща да стопи леда между Турция и ЕС.
„Първо те се оттеглят от Истанбулската конвенция, а сега оставят председателя на Европейската комисия без място на официално посещение. Срамно. #WomensRights“, написа испанският член на Европейския парламент Ираче Гарсия Перес.
Германският евродепутат Сергей Лагодински писа за изказването на Фон дер Лайен, че „„ Хмм “е новият термин за „ отношенията между ЕС и Турция не трябва да бъдат такива“.
Но не цялата ярост беше насочена към турската страна. Холандският евродепутат Соф ин'т Велд беше оставен да се пита защо Шарл Мишел е мълчал, когато колежката му е била оставена без място./tribune.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:53 Хороскоп за понеделник, 17 август 2026 г.
- 19:32 Безпрецедентни проливни дъждове засегнаха Източна Япония
- 19:21 "Боже, пази краля". Британски дронове се използват удари дълбоко в Русия
- 19:11 Българка с падълборд беше спасена и после глобена в Гърция
- 19:01 "Най-големият мол на открито": Димитровградският пазар е много слаб, хората нямат пари
- 18:55 Затънал в дюните и поискал помощ във Facebook: Глобяват шофьор на "Ауди" в Китен
- 18:50 Най-големият английски туроператор вече продава за "Евровизия" - стая в 5-звезден хотел е 170 евро
- 18:45 Треньорът Весела Димитрова за бронзовите медали на Световното: Горда съм от момичетата!