ЕС и Свят 19.04.2026 16:41 Снимка: ДНЕС+
Колумбийският президент: Възможни са антиамерикански въстания в Латинска Америка
Колумбийският президент Густаво Петро не изключва възможността за антиамерикански въстания в латиноамериканските страни, ако САЩ не преразгледат политиката си в региона.
В речта си на срещата на върха на Латинската Америка в Барселона Петро отбеляза, че нападението на САЩ срещу Каракас и отвличането на венецуелския президент Николас Мадуро са имали за цел да сплашат лидерите на други страни в региона. Според колумбийския президент обаче това може да има обратен ефект в даден момент, пише руският портал "Военное обозрение".
Колумбийският президент припомни, че испанските монарси някога са използвали подобна стратегия за директно сплашване на латиноамериканските лидери. Преди няколко века това доведе до вълна от въстания, които заляха целия южноамерикански континент, и до разпадането на колониалната система. Според Петро (когото Вашингтон обвинява за връзки с наркокартелите), ако правителството на САЩ не преосмисли отношенията си с Латинска Америка, историята може да се повтори.
Междувременно САЩ изискват "демократични промени" от Куба, както и стартиране на достъп до интернет чрез сателитната система Starlink и безпрепятствен достъп на американския капитал до "Острова на свободата".
В същото време администрацията на Тръмп продължава да заплашва Хавана с военна инвазия. Вероятността от нападение на САЩ срещу Куба остава доста висока, тъй като Тръмп би могъл да използва тази "малка победоносна война", за да прикрие провала на операциите си в Близкия изток, обобщава "Военное обозрение".
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:34 Анастасия Стойчева: Ще има разхлаждане в края на първото десетдневие на август
- 10:27 Политолози за президентските избори: Йотова е фаворит
- 10:21 РИОСВ – Варна е установила 117 мъртви китоподобни бозайници от 1 януари досега
- 10:19 Румъния въвежда мерки за пестене на ток, „Дачия“ и „Форд“ спират производство до 19 август
- 10:12 Откриха 4-годишното момче, изчезнало край село Радово, кучето го е пазело, докато дойдат спасителите
- 10:05 Ройтерс: Дания започна да прилага схема за удължена военна служба заради Русия и Тръмп
- 09:58 Вучич: Рафинерията в Панчево може да спре работа заради ниското ниво на Дунав
- 09:50 Der Spiegel и Bild: До септември Мерц ще трябва да подаде оставка или ще бъде принуден да го направи