
ЕС и Свят 31.03.2024 13:17 Снимка: АР/БТА
Ключовите местни избори в Турция: Борбата е за Истанбул
Около 61,5 милиона гласоподаватели се очаква да отидат до урните
В Турция започна гласуването на местните избори.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган и неговата управляваща партия са в напрегнати надпревари в страната, а вотът е ключов тест за властта на лидера 10 месеца след спечелването на нов мандат.
Вниманието е насочено особено към резултата в най-големия град и икономическа сила Истанбул, където Ердоган и неговата партия ПСР се опитват да изтръгнат обратно контрола от кмета Екрем Имамоглу.
Изборите започнаха в 7 ч. в 32 окръга в Източна и Югоизточна Турция и ще продължат до 16 ч. В останалите части на страната изборите започнаха в 8 ч. и съответно ще продължат до 17 ч.
Във връзка със сезонните условия и времето, в което слънцето залязва, Висшата избирателна комисия на Турция взе решение изборите в 32 окръга в страната да започнат с час по-рано.
На изборите могат да гласуват общо 61 441 882 избиратели. За първи път ще гласуват 1 032 610 младежи.
В изборите ще участват кандидатите на 34 политически партии, а в страната ще бъдат разкрити над 206 хиляди избирателни секции. Ще бъдат избрани кметове на 81 окръжни центрове, както и на 973 по-малки градове и над 50 хиляди кметове на общини.
Най-много са кандидатите за кметския пост в мегаполиса Истанбул - 49. Броят на кандидатите за мястото на градоначалник в столицата Анкара е 24. Очаква се изключително оспорвана надпревара за кметското място в Истанбул между сегашния градоначалник и отново кандидат на основната Народнорепубликанска партия (НРП) Екрем Имамоглу и между кандидата на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Мурат Курум, както и в столицата Анкара между настоящия кмет Мансур Яваш (от НРП) и кандидата на ПСР Тургут Алтънок.
Общо 594 хиляди служители на силите за сигурност ще осигуряват безопасността на местните избори
Още по темата
![]() |
1 | 2.09247 |
![]() |
1 | 2.28618 |
![]() |
10 | 3.8512 |
![]() |
100 | 4.19993 |
![]() |
1 | 1.6688 |
Последни новини
- 09:39 Председателят на ДКСБТ: Ще има трудности в първите месеци след въвеждането на еврото
- 09:31 Варненският зоопарк вдига цените на входните билети от 1 юли
- 09:23 На 1 юли почитаме лечителите Св. Св. Козма и Дамян
- 09:16 Поредна акция за събиране на дървесни отпадъци във Варна ще има на 5 и 6 юли
- 09:08 Честит Джулай и усмихнато лято!
- 08:59 Флуминензе отстрани Интер на клубния Мондиал
- 08:51 Манчестър Сити е аут от Мондиала след зрелищно 3:4 срещу Ал Хилал
- 08:44 От днес влеза в сила увеличението на пенсиите