Китай се заема със социалното и икономическо развитие на Афганистан

ЕС и Свят 18.08.2021 13:44 Снимка: ДНЕС+

Китай се заема със социалното и икономическо развитие на Афганистан

Говорителят на китайското външно министерство Джао Лицзян заяви в сряда, че страната ще помогне на Афганистан дори след превземането му от талибаните. 

Пред репортери Лийлан заяви, че Китай планира да предостави "всякаква възможна" помощ на Афганистан, за да може страната да засили социалното и икономическото си развитие.

Освен това говорителят заяви, че страната ще продължи да допринася за усилията за възстановяване на мира в региона.

По-рано Европейският съюз посочи, че ще започне преговори с талибаните.

Китайският дипломат припомни, че афганистанското население се стреми към мир. "Пекин се надява всички заинтересовани страни да разрешат различията чрез мирен диалог", подчерта той, цитиран от ТАСС.

На настоящия етап Афганистан трябва да възстанови стабилността. "Китай винаги ще води приятелска политика спрямо целия афганистански народ", заключи говорителят на външното министерство.

Китай е готов да установи нови дипломатически отношения с властите, установени от талибаните в Афганистан, едва след стабилизиране на ситуацията в тази страна и формиране на "толерантно правителство" там, каза той.

"Ще бъде възможно да се говори за това дали Китай ще установи нови дипломатически отношения с Афганистан едва след като там бъде сформирано толерантно и отворено правителство, което да представлява в достатъчна степен интересите на страната си", каза Джао.

Позицията на Пекин по афганистанския въпрос е "ясна и недвусмислена". "Ще изчакаме и ще признаем новото правителство в Афганистан след неговото формиране", добави той./news.bg

Още по темата

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355