Китай призова БРИКС да използва своя коз - контрола върху стратегическите суровини

ЕС и Свят 23.06.2026 17:28 Снимка: ДНЕС+

Китай призова БРИКС да използва своя коз - контрола върху стратегическите суровини

Китай призова страните от БРИКС да задълбочат сътрудничеството в областта на стратегическите минерални ресурси и да засилят координацията си при справянето с глобални предизвикателства - от енергийната и продоволствената сигурност до изкуствения интелект и тероризма, предава "Ройтерс".

Призивът беше отправен от китайския външен министър Ван И по време на среща по въпросите на сигурността на страните от БРИКС в Ню Делхи.

Според китайската дипломация държавите от групата трябва да засилят сътрудничеството си в сферата на стратегическите минерали, които се превръщат във все по-важен фактор за развитието на високите технологии, производството на батерии, електромобили, полупроводници и отбранителна техника.

Ван И призова страните от БРИКС да реагират съвместно на глобалните предизвикателства, включително енергийната и продоволствената сигурност, както и на разпространението на епидемии като ебола в Африка. Той подчерта необходимостта от решителна борба срещу всички форми на тероризъм, противопоставяне на милитаризацията на космоса и внимателен контрол върху рисковете, свързани с развитието на изкуствения интелект.

"Страните от БРИКС трябва да издигнат високо знамето на многостранността и твърдо да се противопоставят на едностранните действия и протекционизма", заяви китайският първи дипломат.

Той призова държавите от обединението да играят по-активна роля в международните отношения и да подкрепят диалога и политическите решения при разрешаването на конфликти и международни кризи.

Изявлението идва на фона на засилващото се геоикономическо значение на БРИКС. Разширената група, в която освен първоначалните членове Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка вече участват и страни като Иран, Египет, Етиопия, Обединените арабски емирства и Индонезия, концентрира значителна част от световните природни ресурси.

Особено силна е позицията на БРИКС при стратегическите суровини. Русия е сред водещите производители на никел, паладий и титан, Китай доминира при добива и преработката на редкоземни елементи, Бразилия разполага със значителни залежи на ниобий и желязна руда, а Южна Африка е ключов производител на платина и други редки метали. След присъединяването на Иран и Обединените арабски емирства групата укрепи и позициите си на световните енергийни пазари.

Анализатори отбелязват, че именно контролът върху суровините и енергийните ресурси се превръща в едно от най-силните стратегически предимства на БРИКС в условията на нарастващо съперничество със Запада в областта на високите технологии и индустриалното производство.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355