Камерън: Дойде моментът да се действа! Путин: Ще помагаме на Сирия при външна агресия
ЕС и Свят 06.09.2013 19:07
Редица държави смятат провеждането на операция в Сирия за необходимо - със санкция на Съвета за сигурност на ООН или ръководейки се от интересите на националната сигурност. Това съобщи премиерът на Великобритания Дейвид Камерън след срещата на Г20 в Санкт Петербург, предава РИА Новости.
„Ние всички вярваме, че е настъпил моментът да се действа, за да се предотврати хуманитарна катастрофа. И по-добре това да стане с резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Но ако това не стане, не трябва да се разчита само на това, а да се вземе решение да се действа", коментира британският премиер.
„Ние сме длъжни да научим нещо от случаите на геноцид, вече известни в историята. Това е главното условие, когато прокарваме някоя линия, за да не се повтаря това в бъдеще", посочи той.
По време на срещата на Г20 Германия е поставила въпроса Международният наказателен съд да направи оценка на ситуацията в Сирия.
„От германска страна ние повдигнахме въпроса за това, да се обърнем към Международния наказателен съд и с негова помощ да разясним на Асад, че върши престъпление. Министърът на външните работи ще продължи дискусиите по този въпрос", коментира канцлерът Ангела Меркел.
Тя допълва, че отправна точка за възобновяването на политическия процес в Сирия може да стане Общото събрание на ООН, редовната сесия на която започва през септември в Ню Йорк.
Германският външен министър Гидо Вестервеле призова ООН да „ускори" публикуването на доклада на своите експерти по химическите оръжия за предполагаемата химическа атака в Сирия, предаде АФП.
„Моето искане е да получим възможно най-бързо резултатите на екипа инспектори, за да имаме независимо изявление на независима неутрална институция", каза той, пристигайки в столицата на Литва за срещата на европейските външни министри.
Употребата на химическо оръжие в Сирия застрашава целия регион и не трябва да остава, без да се реагира, каза президентът на САЩ Барак Обама, предаде РИА Новости.
„Ние обсъдихме и голямата заплаха за нашата обща сигурност - употребата на химическо оръжие от сирийски режим. Наглото използване от режима на Асад химическо оръжие е не само сирийска трагедия", заяви Обама на пресконференция в Санкт Петербург.
„Това е заплаха за глобалния мир и сигурност. Ескалацията на употребата на химически оръжие застрашава съседите на Сирия - Турция, Йордания, Ливан, Ирак, Израел.
Тя заплашва с по-нататъшно дестабилизиране на Близкия изток и увеличава шансовете това оръжие да попадне в ръцете на терористични групи", добави той.
Обама възнамерява на 10 октомври, вторник, да направи обръщение към нацията по темата Сирия.
„Аз ще продължа да обсъждат този въпрос със световните лидери, с конгресмените. И възнамерявам да се обърна към американците от Белия дом във вторник", каза той след края на срещата на Г20 в Санкт Петербург.
Руският президент Владимир Путин съобщи, че Русия ще помага на Сирия в случай на външна агресия, съобщи ИТАР-ТАСС.
„Ще помагаме ли на Сирия? Ще помагаме", каза той.
Путин припомни, че Русия и сега помага на Сирия, доставяйки й оръжия, сътрудничейки в икономическата и хуманитарна сфера, включително в доставките на хуманитарна помощ.
Отговаряйки на въпрос коя друга държава в света може да бъде подложена на агресия аналогична на тази, която заплашва Сирия, Путин каза: „Не ми се иска да мисля за това, че още една държава ще бъде подложена на някаква външна агресия".
Владимир Путин смята, че военна операция срещу Сирия ще повлияе крайно негативно на международната сигурност като цяло. /24chasa.bg
„Ние всички вярваме, че е настъпил моментът да се действа, за да се предотврати хуманитарна катастрофа. И по-добре това да стане с резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Но ако това не стане, не трябва да се разчита само на това, а да се вземе решение да се действа", коментира британският премиер.
„Ние сме длъжни да научим нещо от случаите на геноцид, вече известни в историята. Това е главното условие, когато прокарваме някоя линия, за да не се повтаря това в бъдеще", посочи той.
По време на срещата на Г20 Германия е поставила въпроса Международният наказателен съд да направи оценка на ситуацията в Сирия.
„От германска страна ние повдигнахме въпроса за това, да се обърнем към Международния наказателен съд и с негова помощ да разясним на Асад, че върши престъпление. Министърът на външните работи ще продължи дискусиите по този въпрос", коментира канцлерът Ангела Меркел.
Тя допълва, че отправна точка за възобновяването на политическия процес в Сирия може да стане Общото събрание на ООН, редовната сесия на която започва през септември в Ню Йорк.
Германският външен министър Гидо Вестервеле призова ООН да „ускори" публикуването на доклада на своите експерти по химическите оръжия за предполагаемата химическа атака в Сирия, предаде АФП.
„Моето искане е да получим възможно най-бързо резултатите на екипа инспектори, за да имаме независимо изявление на независима неутрална институция", каза той, пристигайки в столицата на Литва за срещата на европейските външни министри.
Употребата на химическо оръжие в Сирия застрашава целия регион и не трябва да остава, без да се реагира, каза президентът на САЩ Барак Обама, предаде РИА Новости.
„Ние обсъдихме и голямата заплаха за нашата обща сигурност - употребата на химическо оръжие от сирийски режим. Наглото използване от режима на Асад химическо оръжие е не само сирийска трагедия", заяви Обама на пресконференция в Санкт Петербург.
„Това е заплаха за глобалния мир и сигурност. Ескалацията на употребата на химически оръжие застрашава съседите на Сирия - Турция, Йордания, Ливан, Ирак, Израел.
Тя заплашва с по-нататъшно дестабилизиране на Близкия изток и увеличава шансовете това оръжие да попадне в ръцете на терористични групи", добави той.
Обама възнамерява на 10 октомври, вторник, да направи обръщение към нацията по темата Сирия.
„Аз ще продължа да обсъждат този въпрос със световните лидери, с конгресмените. И възнамерявам да се обърна към американците от Белия дом във вторник", каза той след края на срещата на Г20 в Санкт Петербург.
Руският президент Владимир Путин съобщи, че Русия ще помага на Сирия в случай на външна агресия, съобщи ИТАР-ТАСС.
„Ще помагаме ли на Сирия? Ще помагаме", каза той.
Путин припомни, че Русия и сега помага на Сирия, доставяйки й оръжия, сътрудничейки в икономическата и хуманитарна сфера, включително в доставките на хуманитарна помощ.
Отговаряйки на въпрос коя друга държава в света може да бъде подложена на агресия аналогична на тази, която заплашва Сирия, Путин каза: „Не ми се иска да мисля за това, че още една държава ще бъде подложена на някаква външна агресия".
Владимир Путин смята, че военна операция срещу Сирия ще повлияе крайно негативно на международната сигурност като цяло. /24chasa.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:22 Хороскоп за събота, 27 юни 2026 г.
- 19:35 Иво Христов иска да възстановим членството си към научен институт в Русия
- 19:28 Отмениха наказанието на Невена Зартова за забавени дела и пропуски като прокурорски шеф
- 19:20 Карлос Насар прие покана да рекламира България чрез туризма
- 19:12 Силни бури парализираха транспорта в Япония и Нова Зеландия
- 19:03 Дават "иранска помощ" на земеделците за поскъпналите торове и горива
- 18:54 Ценни съкровища от Желязната епоха ще бъдат показани за първи път в Шотландия
- 18:46 Китай: Все по-чести екстремни явления през настоящия сезон