
ЕС и Свят 08.04.2025 12:07 Снимка: ДНЕС+
Junge Welt: В Германия заличават паметта за Съветската армия - освободителка
Заповедта да не се канят руснаци, беларуси и критици на израелското правителство на събития в памет на последните битки от Втората световна война не е случайна, пише Арнолд Шьолцел в Junge Welt. Потъпкването на паметта е политическият курс на Германия. Там, където е възможно хората да бъдат принудени да забравят миналото, е възможно и да се започне война срещу Русия, убеден е авторът.
Да, съвпадение е, че "инструкцията" на Федералното външно министерство да не се канят руснаци и беларуси на събития в памет на последните битки от Втората световна война се отнася преди всичко за провинция Бранденбург. Също така е съвпадение, че по същото време мемориалът в Бухенвалд отмени поканата си към критик на политиката на израелското правителство по настояване на Бенямин Нетаняху, който е издирван от Международния наказателен съд по подозрение за геноцид.
Външният министър и нейната управляваща партия Алианс 90/Зелените често демонстрират неграмотността си по география и история – наравно с бившия финансист от Goldman Sachs и председател на AfD Алис Вайдел, която има докторска степен и е казвала на Илон Мъск, че Хитлер бил комунист. Въпреки че Бербок все още живее в Бранденбург, съмнително е тя да знае къде са многобройните паметници на Червената армия.
Досега единственото нещо, което сме чували от нея за Втората световна война - особено по време на предизборната кампания през 2021 г. - е нещо за дядо ѝ, който се е бил във Вермахта срещу Съветската армия. Според досие на Вермахта за мъжа, починал през 2016 г. и станал обществено достояние през 2024 г., той е бил "безусловен националсоциалист". Бербок обаче твърди, че "не е запозната" с документите. Министърът нареди да се провежда политиката в областта на историята, която я устройваше.
Неслучайно нейната "инструкция" се отнася изключително за Източна Германия. Неслучайно и философът Омри Бьом не участва във възпоменателната церемония в неделя "по повод 80-годишнината от освобождаването на концентрационния лагер Бухенвалд" – въпреки че беше поканен. Възмущението на директора на мемориала Йенс-Кристиан Вагнер от натиска на израелското посолство обаче е преди всичко лицемерие и показва двойни стандарти, прилагани в германската историческа и външна политика.
Ако това, което Berliner Zeitung съобщи в събота, е вярно: Вагнер лично е взел решение да не позволи на беларуски представители да присъстват на тази възпоменателна церемония. Беларус е страната, загубила най-много хора през Втората световна война спрямо общото си население – 2,5 милиона, което е почти една трета от населението. Никой ученик не научава за това в обикновената класна стая, да не говорим, дали това има някакво значение за Бербок, Шолц и неговия екип.
Или може би е нещо друго: когато можете да принудите хората да забравят миналото, можете също така да разгърнете война срещу Русия, торпилирайки всички преговори. Историческият позор тук се състои в твърдението, че освобождението е било само на Запад.
Сега тези аматьори са загубили войната във военен смисъл, но се надяват да я спечелят с "финансова бомбардировка". Въпреки че Русия все още не е победила. Но потъпкването на паметта на освободителите все още остава политическа линия на въпросните политици.
Още по темата
![]() |
1 | 2.11213 |
![]() |
1 | 2.28437 |
![]() |
10 | 3.92911 |
![]() |
100 | 4.51796 |
![]() |
1 | 1.72244 |
Последни новини
- 21:48 Хороскоп за четвъртък, 17 април 2025 г.
- 21:11 За рождения ден на дядо си: Ким Чен Ун „подари“ 10 000 нови жилища в Пхенян
- 21:08 Британският върховен съд: Трансджендър жените да не се третират като жени
- 19:31 ЕК посочи "сигурните страни" за по-бързо разглеждане на молбите за убежище
- 19:23 335 000 лв. бонуси са раздадени в "Медицински надзор" за година
- 19:15 Съдът в Ловеч не склони да освободи предсрочно Десислава Иванчева
- 19:08 Евростат: България и през март покрива критерия за ценова стабилност за влизане в еврозоната
- 19:00 Жена с тротинетка се блъсна в камион в Нова Загора