ЕС и Свят 13.10.2022 16:35 Снимка: ДНЕС+
Израелската полиция и палестинци влязоха в сблъсъци в Източен Ерусалим
Израелската полиция и палестинци влязоха през изминалата нощ в сблъсъци в Източен Ерусалим. Това са едни от най-ожесточените от месеци безредици в града, предаде Асошиейтед прес.
Напрежението в Източен Ерусалим тази седмица нарасна. Полицията проведе интензивни претърсвания в израелски квартал, търсейки извършителя на смъртоносна стрелба тази седмица, при която беше убит войник. Сблъсъците през нощта избухнаха по време на едноседмичния израелски празник Сукот и бяха особено силни в Стария град на Ерусалим, който често става арена на подобни конфликти.
Полиция съобщи, че са арестувани 23 души, половината от тях непълнолетни. Маскирани протестиращи са замеряли полицаите с камъни. Използвали са димки и пиратки. Видеозаписи, разпространени от силите на реда, показват улица с горящи отломки и запалени контейнери за боклук. В някои случаи полицаите са стреляли срещу протестиращите, но няма информация за ранени.
Заради издирване на участниците в сблъсъците бе затворен районът на бежанския лагер Шуафат в покрайнините на Ерусалим, където живеят палестинци.
Вчера магазини, предприятия и училища в Източен Ерусалим изразиха солидарност с обитателите на лагера, като временно спряха работа в знак на протест срещу полицейските мерки.
Насилието в Ерусалим избухна в момента на засилено напрежение и на Западния бряг, където от пролетта израелската армия извършва нощем операции, опитвайки се да разбие мрежи на въоръжени организации и да осуети външни нападения. Повече от 100 палестинци са били убити, което значи, че тази година е най-смъртоносната от 2015 г. Израел казва, че повечето от убитите са екстремисти, но сред загиналите има и протестиращи срещу акциите местни младежи и мирни граждани.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09068 |
GBP
|
1 | 2.22785 |
RON
|
10 | 3.84031 |
TRY
|
100 | 3.89732 |
USD
|
1 | 1.66411 |
Последни новини
- 09:00 Освободиха от ареста двама от обвинените за смъртта на 8-годишното дете в Несебър
- 08:53 АПИ предупреждава за възможни затруднения при покупката на винетки на 16,17 и 18 декември
- 08:45 Орбан: Унгария няма да изпраща пари и въоръжение на Украйна, няма да участва в заема на ЕС
- 08:36 Главният преговарящ на Киев: Постигнахме реален напредък в Берлин!
- 08:28 Главният прокурор на САЩ: ФБР осуети заговор за бомбени атентати в Калифорния
- 21:15 Хороскоп за вторник, 16 декември 2025 г.
- 19:36 БНБ: В края на ноември парите в обращение у нас намаляват с близо 21 на сто
- 19:30 Шефът на YouTube ограничи екранното време на децата си, притеснява се за психичното им здраве