ЕС и Свят 23.06.2024 12:27 Снимка: ДНЕС+
Израелската армия ликвидира "виден терорист" в Ливан
Израелската армия заяви днес, че е ликвидирала "виден терорист" в Ливан, предаде ДПА, цитирана от БТА.
"Самолет на израелските военновъздушни сили нанесе прецизен удар в долината Бекаа в Ливан с цел елиминирането на терориста Айман Ратма", гласи изявление от днес на израелските Сили за отбрана (ЦАХАЛ).
Израелската армия нарече Ратма "централна фигура в терористичната оперативна структура", отговорен за доставките на оръжие за радикалното палестинско движение "Хамас" и действащата в Ливан терористична организация "Джемаа Исламия", както и за изграждането на терористична инфраструктура в този район.
Преди това ливанската агенция ННА информира, че един човек е убит при израелско нападение в Хайра, в западната част на долината Бекаа, около 40 километра от границата на Ливан с Израел. Според местни медии убитият е член на "Джемаа Исламия".
Тази организация поддържа близки връзки с ливанската шиитска групировка "Хизбула" и с "Хамас", пояснява ДПА. За момента от въпросната групировка не са направили изявление във връзка с информацията на израелската армия, уточнява агенцията.
По-рано палестинската групировка "Хамас" съобщи, че най-малко четиридесет и двама души са били убити при два израелски удара срещу жилищни сгради в ивицата Газа. А израелската армия обяви, че цел на единия удар близо до бежанския лагер "Аш Шати", разположен западно от град Газа, е бил Раид Саад, високопоставен военен командир във военното крило на "Хамас" - Бригадите "Изедин ал Касам", предаде ДПА.
При втората атака, според палестинските данни, е ударен квартал Туфа близо до град Газа. Израелските военни съобщиха, че са атакували с бойни самолети военни позиции на "Хамас" в този район.
Израелските военновъздушни сили обявиха, че са взели под прицел редица цели в ивицата Газа, при което са убити неустановен брой хора.
Според армията няколко души са загинали в централната и южната част на крайбрежния анклав по време на атаките, при които са унищожени установка за изстрелване на ракети и няколко тунела. По време на операцията са иззети и оръжия от палестински бойци.
Според израелските сили при въздушно нападение в северната част на ивицата Газа също са били убити няколко души. ДПА прави уговорка, че за момента информацията не може да бъде потвърдена по независим път. Все още няма и подробности за вчерашната атака срещу бежански лагер край южния град Рафах, приписвана на Израел, при която според данните на палестинските власти са загинали 24 души, а 47 са били ранени.
В отговор на запитване на ДПА израелската армия съобщи, че първоначалното разследване показва, че нападението в лагера "Ал Мауаси" не е извършено от израелските сили. Разследването на случая продължава, но по-рано очевидци съобщиха, че при изненадваща атака израелски танкови снаряди са ударили палатковия лагер.
Тази сутрин израелската армия съобщи също, че израелски мирен гражданин е бил застрелян в палестинския град Калкилия в северозападната част на ивицата Газа.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:47 КС реши: Румен Радев вече не е президент
- 13:47 Румънски генерал критикува поръчките за армията: Войниците нямат нито обувки, нито униформи
- 13:43 Великобритания "дълбоко разочарована" от думите на Тръмп за европейските войски на НАТО
- 13:40 The Telegraph: Ракетите-"зомби" на Путин се превърнаха в огромен и скъпоструващ проблем за Украйна
- 13:32 Сексът в Давос: Гостите на Световния икономически форум си падат по ескорт услугите
- 13:25 ДБ събират подписи да питат КС за ратификацията на споразумението за Борда за мира на Тръмп
- 13:24 Черно море играе днес контрола с Етър
- 13:17 Банкнотите от 20 и 50 евро са най-фалшифицирани