Израел призна, че е убил хуманитарни работници в Газа, не и за Марин Маринов

ЕС и Свят 21.04.2025 10:32 Снимка: ДНЕС+

Израел призна, че е убил хуманитарни работници в Газа, не и за Марин Маринов

Израелската армия заяви, че „професионални грешки" са довели до убийството на 15 хуманитарни работници в Газа миналия месец. Въпреки това страната продължава да отхвърля отговорността за смъртта на Марин Маринов, който загина при атака на 19 март.

Тогава израелски танк порази къщата, в която са се намирали българският служител на ООН и останалите хуманитарни работници, твърди "Вашингтон пост".

Разследване на инцидента, проведено от Силите за отбрана на Израел (IDF), установи редица пропуски, включително „оперативно недоразумение" и „нарушение на заповеди" при случая с убитите медици миналия месец. Заместник-командирът на замесеното звено е бил уволнен „за предоставяне на непълна и неточна информация по време на разследването".

Говорителка на Палестинския червен полумесец (PRCS) заяви, че докладът е „невалиден", тъй като „оправдава и прехвърля отговорността към лична грешка на полевото командване, докато истината е съвсем различна".

14 работници и един служител на ООН бяха убити на 23 март, след като конвой от линейки на Палестинския червен полумесец, автомобил на ООН и пожарна кола попаднаха под обстрел от израелската армия. В изявление военните сили на Израел заявиха, че войниците са открили огън, вярвайки, че са заплашени от вражески сили.

Те посочиха, че разследването е установило, че шестима от загиналите са членове на "Хамас", и отхвърли твърденията за извънсъдебни екзекуции.

В брифинг с журналисти, генерал-майор Йоав Хар-Евен - който ръководи разследването, заяви, че израелската армия твърди, че шестима от спешните работници са били оперативни членове на "Хамас" и че имената им ще бъдат обявени по-късно.

Докладът гласи, че инцидентът е станал в така наречената „враждебна и опасна бойна зона", и че командирът на терен е възприел приближаващите се бързо превозни средства като непосредствена и осезаема заплаха.

Вината е била хвърлена върху „лоша видимост през нощта", което според Силите за отбрана на Израел е причината командирът да не разпознае превозните средства като линейки.

Друг командващ офицер „ще получи порицание" за „общата си отговорност за инцидента", допълва докладът.

Служител на ООН в Газа заяви, че разследването не е достатъчно обширно. „Липсата на реални последствия подкопава международното право и прави света по-опасно място", каза Джонатан Уитол, цитиран от Би Би Си.

„Без последствия рискуваме да продължим да наблюдаваме развиващи се зверства, а нормите, създадени да ни защитават, да се разрушават."

Първоначално Израел заяви, че войниците са открили огън, защото конвоят се е приближил „подозрително" в тъмното без фарове или светлини за спешни случаи. Според тях движението на превозните средства не е било предварително координирано или съгласувано с армията.

Но по-късно се оказа, че това твърдение е било грешно, след като видео, открито на мобилния телефон на убит медик, показва, че превозните средства са били с включени светлини и мигащи сигнали за спешност.

Кадрите показват как превозните средства спират на пътя, когато започва стрелбата малко преди зазоряване.

Видеото продължава повече от 5 минути, като парамедикът казва последните си молитви, преди да се чуят гласовете на израелски войници, приближаващи се до превозните средства.

Също така се вижда, че превозните средства са ясно обозначени, а парамедиците носят светоотразителни униформи. Телата на 15-те убити работници са били погребани в пясъка. Те не са били открити до седмица след инцидента, тъй като международни агенции, включително ООН, не са могли да осигурят безопасен достъп до зоната или да локализират мястото.

 

Военните сили на Израел също потвърдиха, че са задържали медик, арестуван след инцидента. Те не потвърдиха името му, но Международният комитет на Червения кръст преди това го е идентифицирал като Асад ал-Насасра.

Червеният полумесец и няколко други международни организации преди това призоваха за независимо разследване на инцидента. Решението на военните сили на Израел да уволни командир и да накаже друг старши офицер не е прецедент – армията уволни двама офицери и предприе действия срещу други след като 7 работници от Световната централна кухня бяха убити през април миналата година.

Израел продължава да отрича, че има връзка с ударите по базата на ООН в Дейр Ал Балах на 19 март, при които загина Марин Маринов.

„Самият разследващ екип на ООН дори не е пристигнал на мястото на инцидента. Въпреки това ООН побърза да публикува поредната необоснована клевета срещу Израел. Никакви стандарти, никакъв професионализъм - нищо не пречи на генералния секретар на ООН в поредния му опит да очерни Израел", заявиха от външното министерство на Израел.

"Освен смъртта на Маринов, ранени са още шестима служители от Франция, Молдова, Северна Македония, Палестина и Обединеното кралство. Те са с тежки наранявания, някои са с опасност за живота", съобщи тогава генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.

Разследване на "Вашингтон пост" твърди, че смъртта на Маринов в Газа е била причинена от израелски танков снаряд. Разследването се позовава на експертна оценка на сателитни снимки, видеоматериали и фрагменти от снарядите, които са изстреляни от танк "Меркава" на изреалеската армия.

Преди това Си Ен Ен също съобщи, че шрапнелите, намерени на мястото на инцидента съответстват на израелски танков снаряд M339, а репортер от изданието публикува снимка.

В разследването на "Вашингтон пост" се посочва, че M339 може да бъде изстрелян от израелски танкове "Mеркава-3" и "Меркава-4", които са способни да поразяват цел на разстояние близо 5 км и да пробиват 20 сантиметра подсилен бетон със "забележителна точност".

Изданието публикува и сателитна снимка, според която израелски танк "Меркава" е бил на разстояние, което може да порази мястото, на което се е намирал Марин Маринов заедно с останалите хуманитарни работници.

Израел започна първата си мащабна операция в Рафа през май 2024 г., оставяйки голяма част от града в руини. Десетки хиляди хора се върнаха към това, което беше останало от домовете им по време на скорошното двумесечно прекратяване на огъня.

Израел възобнови офанзивата си в Газа на 18 март, след като първата фаза от споразумението за прекратяване на огъня приключи и преговорите за втората фаза бяха прекратени.

Израел започна кампанията си за унищожаване на "Хамас" в отговор на безпрецедентна трансгранична атака на 7 октомври 2023 г., при която бяха убити около 1200 души и 251 други бяха взети за заложници.

Според здравното министерство на Газа, ръководено от "Хамас", оттогава са загинали най-малко 51 201 души.

CHF CHF 1 2.10508
GBP GBP 1 2.27758
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.52106
USD USD 1 1.72168