ЕС и Свят 11.03.2023 09:38 Снимка: ДНЕС+
Израел помага на Италия да се превърне в газов хъб
Израел е готов да помогне на Италия да се превърне в енергиен хъб. Това заяви израелският премиер Бенямин Нетаняху, цитиран от Ройтерс.
Нетаняху е на тридневно посещение в Рим, където ще се срещне с политически лидери и местни бизнесмени.
След разговори с италианския премиер Джорджия Мелони, израелският лидер предложи да изгради по-дълбоки връзки с Италия в редица сектори, включително вода, киберсигурност и енергетика.
Италия каза, че иска да бъде център за доставка на енергия за Европа. Ние имаме запаси от газ, които сега изнасяме, и бихме искали да ускорим износа на газ за Европа през Италия, уточни Нетаняху.
Италия се ангажира да замени своя внос на енергийни суровини от Русия след нахлуването на Москва в Украйна миналата година и иска да стане основен транспортьор на газ от Северна Африка и Средиземноморието.
Израел подписа споразумение през ноември с Eni (ENI.MI) и TotalEnergies (TTEF.PA), което позволява на енергийните компании да започнат проучване за природен газ край границата с Ливан.
Нетаняху поясни, че италиански и израелски министри ще се срещнат в Израел през следващите месеци за двустранни разговори. Ние ще разгледаме може би дузина области на взаимно сътрудничество в полза както на Италия, така и на Израел, добави той.
Още по темата
-
-
Италия търси 4,5 млрд. евро от банките за държавния бюджет
преди 6 месеца
-
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:04 До края на лятото изграждат временен обход над свлачището между Пампорово и Смолян
- 09:57 Кабинетът внася законопроектите си за цените и съдебната власт
- 09:49 Почитаме Светите братя Кирил и Методий
- 09:41 Андрей Янкулов за избора на нов ВСС: Ключът е политическата воля, не само законовите промени
- 09:38 Патриарх Даниил: Денят на светите братя Кирил и Методий е славен празник
- 09:33 Установен е нулевият пациент, занесъл хантавирус на круизния кораб
- 09:26 Филип Щайнберг, Германия: Европа вече не е изправена пред временен шок, а пред структурен проблем
- 09:18 Ваня Григорова: Тази политическа среда дава надежда на хората за промяна