ЕС и Свят 25.03.2025 10:09 Снимка: ДНЕС+
Израел отрече участие в удара по база на ООН в Газа, при който загина българин
Израел отхвърли обвиненията, че има връзка с артилерийския удар по база на ООН в Дейр ал-Балах на 19 март, при който загина българският гражданин Марин Маринов, служител на организацията. Това съобщи говорителят на израелското външно министерство в официално изявление.
"Самият разследващ екип на ООН дори не е пристигнал на мястото на инцидента. Въпреки това организацията побърза да публикува поредната необоснована клевета срещу Израел. Никакви стандарти, никакъв професионализъм - нищо не пречи на генералния секретар в поредния му опит да очерни Израел", се казва в изявлението.
От своя страна, ООН обвини израелската армия, че танк е открил огън по база на организацията, в която са били разположени международни служители на мироопазваща мисия. Освен смъртта на Маринов, още шестима души са тежко ранени, някои от които са в критично състояние. Пострадалите са граждани на Франция, Молдова, Северна Македония, Палестина и Обединеното кралство, съобщи генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
Припомняме, че министърът на външните работи Георг Георгиев заяви, че няма данни смъртта на капитан Маринов от мисията на ООН в Газа да е причинена от умишлена военна атака. Георгиев обясни, че в момента ситуацията в Газа изключително затруднява воденето на разследване там от която и да е държава, освен от институции и организации, които са на терен.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Киър Стармър води в Китай делегация от 50 бизнесмени, среща се със Си Цзинпин
- 19:25 Защо над 600 китайски автокъщи затвориха бизнеса си в Русия
- 19:17 Осъдиха бивш френски сенатор, че е упоил депутатка, за да я изнасили
- 19:10 Мелания Тръмп след масовите протести в Минеаполис: Аз съм против насилието, трябва да се обединим
- 19:03 Москва: Двамата руски моряци от танкера "Маринера" са освободени и пътуват към Русия
- 18:55 Сивата икономика на Германия достигна половин трилион евро
- 18:50 Проф. Огнян Герджиков: Казусът с Андрей Гюров е много сериозен
- 18:47 Папата призова за край на антисемитизма по целия свят