Италиански министър предлага кастрация за изнасилвачите

ЕС и Свят 16.02.2009 11:07

Италианският министър на институционалните реформи и член на Северната лига Роберто Калдероли предложи в определени случаи в Италия да бъде позволено извършители на сексуална агресия да бъдат кастрирани чрез хирургична интервенция.

"В определени случаи считам, че не е възможно повторно интергиране в обществото..., мисля, че химическата кастрация не е достатъчна, така че остава само хирургичната кастрация. Обществото трябва да се защитава", заявява министърът в интервю пред в. "Стампа".

През последните дни в Италия бяха извършени три изнасилвания, сред които на момиче в парк в Рим в събота. В тази връзка правителството съобщи, че ще издаде в близките дни указ, предвиждащ извършителите на сексуална агресия да бъдат систематично пращани зад решетките, а не да бъдат поставяни под домашен арест в очакване на присъдата. Друга обсъждана мярка, според медиите е, кметовете да имат право да създават групи от "невъоръжени доброволци", които да наблюдават опасните зони. Левоцентристката опозиция обаче веднага отхвърли тази хипотеза.

"Това може да доведе до увеличаване на случаите на насилие. Държавата трябва да има монопол върху сигурността", заявява пред в. "Стампа" Марко Минити, министър на вътрешните работи в кабинета в сянка на Демократическата партия на Валтер Велтрони. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355