Италия представя план за Африка през есента

ЕС и Свят 16.04.2023 16:14 Снимка: ДНЕС+

Италия представя план за Африка през есента

Премиерът на Италия Джорджия Мелони заяви, че нейното правителство възнамерява да представи план за Африка, кръстен на основателя на Eni Енрико Матеи през есента, след като пристигна в Адис Абеба за двудневно посещение в Етиопия, съобщи АНСА.

"Работим по поредица от инициативи по отношение на Африка", каза тя, когато пристигна в хотела си. Следващата междуправителствена среща на върха Италия-Африка, която се провежда на всеки две години, ще бъде през есента и може да бъде поводът да представим нашия план Матеи. Междувременно ние работим в сътрудничество с африканските страни, защото не можете да мислите, че знаете най-добрите решения без диалог с тези, които са пряко засегнати".

Мелони призовава Европа да увеличи помощта и да развие по-силно сътрудничество с Африка като част от стратегия за намаляване на броя на мигрантите, които искат да прекосят Средиземно море.

Дневният ред в Адис Абеба включва срещи с етиопския премиер Абий Ахмед, който беше в Рим през февруари, и председателя на Комисията на Африканския съюз (AUC) Муса Факи Махамат.

Италия смята "стабилността и целостта" на Етиопия за приоритет на националния си интерес поради позицията й на миграционния маршрут от Африканския рог към Северна Африка и Европа.

Страната е домакин на 823 000 бежанци и 4,2 милиона вътрешно разселени лица. Съобщава се, че хуманитарната криза и конфликтът в съседна Сомалия ще бъдат предмет на двустранна среща със сомалийския президент Хасан Шейх Мохамуд и на отделна среща с представители на Етиопия и Сомалия в събота.

Преди да замине, Мелони ще посети и общообразователното училище "Галилео Галилей" в етиопската столица, най-голямото италианско училище извън страната с приблизително 900 ученици.

Припомняме, че Италия обяви извънредно положение заради засиления приток на мигранти. 

Предложението за въвеждане на такова решение дойде от министъра на гражданската защита и морската политика Нело Мусумечи, след като 3000 души пристигнаха в Италия за три дни.

Според медиите извънредното положение ще продължи шест месеца и ще струва на правителството 5 милиона евро.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355