ЕС и Свят 19.02.2026 11:59 Снимка: iStock
Испанската полиция хвана хакер, резервирал стаи в луксозни хотели за 1 евроцент на вечер
Испанската полиция арестува 20-годишен младеж, заподозрян в хакване на уебсайт за резервации на луксозни хотели. Лицето резервирало за по 1 евроцент на вечер стаи, в които нощувката струвала около 1000 евро, съобщава БиБиСи.
Мъжът е задържан в хотел в Мадрид. По първоначални данни той е навъртял сметка за нощувки за над 20 000 евро в няколко хотела. Полицията заяви, че предполагаемото престъпление включва промяна на системата за валидиране на плащания и е първото по рода си разкрито подобно деяние.
Разследването е започнало, след като сайт за резервации на пътувания е съобщил за подозрителна дейност. Заподозреният е използвал истинската си самоличност, за да направи резервациите. По данни на полицията той е саботирал платежната система чрез кибератака, като е накарал системата да оторизира транзакцията му, след като е въвел само един цент като таксувана сума.
Първоначално транзакцията е изглеждала извършена правилно. Нередността е открита едва когато платежната платформа е превела действителната сума - 0,01 евро - на хотелската компания. Четири дни по-късно полицията е открила заподозрения в хотел в Мадрид и го е арестувала. Последният му престой там е бил четири нощувки, като обикновено е струвал 4000 евро. Мъжът е консумирал и продукти от минибара по време на престоя си и е оставял други сметки неплатени..
Заподозреният е бил арестуван преди това на Канарските острови, където е отсядал в луксозен хотел.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:43 България остава втора в ЕС по ръст на почасовите заплати
- 18:35 Рубио и Хегсет заплашени с уволнение заради Иран
- 18:28 Защо зелените не защитиха защитената територия Баба Алино?
- 18:20 Кремъл уличи в лъжа Зеленски: Няма официална покана към Путин да присъства на срещата на Г-7
- 18:13 Продават първото издание на "Брулени хълмове" в Лондон
- 18:05 ФИФА заплаши със съд магазин за канабис в Торонто
- 17:58 За да тушират недоволството на мотористите: Предлагат им сезонна гражданска отговорност
- 17:49 Европарламентът затяга мерките срещу изкуствения интелект