ЕС и Свят 30.03.2022 10:04 Снимка: ДНЕС+
Испания с „шоков план” за икономиката
Испанското правителство одобри "шоков план" за подпомагане на икономиката, засегната от войната в Украйна. Той е на стойност 16 милиарда евро пряка помощ за домакинствата и бизнеса и ще е в сила до 30 юни.
Пакетът от мерки ще позволи на икономиката да продължи все още крехката възходяща тенденция, която регистрира в последните месеци на пандемията. Една от тях е бонус от 20 цента на литър гориво за всички граждани. Тя ще влезе в сила още в петък и за нея от хазната са отделени 1 милиард и 420 милиона евро. С 1 милиард ще бъдат подпомогнати и превозвачите, част от които стачкуват вече 17-ти пореден ден. Над 190 милиона евро пряка помощ е предвидена за подпомагане на дейността на земеделските стопани, от които се очаква тази година да засеят повече пшеница и слънчоглед, за да компенсират нарушените доставки от Украйна. 169 милиона ще отидат към производителите на млечни продукти, а 68 милиона за риболовния сектор.
Освен това Испания и Португалия ще представят тази седмица в Брюксел мерките си за постигане на по-ниска цена на тока, след разрешението което получиха на последния Европейски съвет.
Ще се ограничи и увеличението на наемите на жилища през следващите 3 месеца, за да се подпомогнат семействата в затруднение. Около 1 900 000 домакинства ще получат помощ за електроенергия, а на над 600 000 семейства ще се гарантира минималния жизнен доход.
Предвидени са и средства за борба с трафика на жени на фона на притока на украинки след началото на войната./БГНЕС
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:11 Хороскоп за вторник, 14 юли 2026 г.
- 19:33 10 навика, които усилват женската енергия и ви правят невероятно привлекателни
- 19:26 Новата визия на Никола Пелц предизвика вълна от коментари
- 19:19 Деца са освободили от скорост колата, притиснала 18-месечно момченце
- 19:12 Берлин дава милиони на Киев за покупката на 50 000 бойни дрона
- 19:05 Тайфунът „Бави“ отслабна до силна тропическа буря
- 18:56 Наводненията в американския щат Мисури взеха една жертва и наложиха евакуация
- 18:48 Горещините идват и у нас през седмицата, с температури до 38 градуса