ЕС и Свят 19.04.2026 13:22 Снимка: ДНЕС+
Иран за преговорите със САЩ: Все още не са решени някои фундаментални точки
Иранският главен преговарящ Мохамад Багер Галибаф съобщи за напредък в мирния процес със Съединените американски щати (САЩ), но в същото време предупреди, че окончателното споразумение остава далеч, предаде Франс прес, съобщи БТА.
Влиятелният председател на иранския парламент, който заедно с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс участва в преговорите, състояли се на 11 и 12 април в Исламабад, даде вчера дълго интервю за телевизията.
"Все още сме далеч от приключването на дебатите", заяви Галибаф. Той съобщи за постигнат "напредък в преговорите", но в същото време допълни, че "остават много различия и все още не са решени някои фундаментални точки".
Галибаф уточни, че разногласията се отнасят за иранската ядрена програма и затварянето на Ормузкия проток.
Разговорите в пакистанската столица бяха срещата на най-високо ниво между Иран и САЩ след Иранската революция през 1979 г., отбелязва АФП.
"Подчертахме, че нямаме абсолютно никакво доверие в Съединените щати", даде да се разбере председателят на иранския парламент.
Галибаф увери, че Иран се е съгласил на двуседмичното прекратяване на огъня, което влезе в сила на 8 април, само защото то е било поискано от Съединените щати.
"Ние победихме на терен, врагът не постигна нито една от целите си, а Иран също така има контрол над Ормузкия проток", обобщи той.
По-рано вчера Тръмп обяви, че е имал "много добри разговори" с Техеран, отбелязва Ройтерс.
В същото време той предупреди Техеран да не шантажира Вашингтон със заплахи да държи Ормузкия проток затворен.
Нито една от страните не даде подробности за състоянието на преговорите вчера - броени дни преди изтичането на 22 април, сряда, на срока на крехкото прекратяване на огъня в американско-израелската война срещу Иран, посочва Франс прес. Конфликтът, който вече навлезе в осмата си седмица, причини смъртта на хиляди хора в Иран, разпространи се в Ливан и доведе до рязко повишаване на цените на петрола заради фактическото затваряне на Ормузкия проток, през който преди войната минаваше една пета от суровия петрол, търгуван в света.
Според източници на Ройтерс САЩ са предложили в Исламабад Иран да прекрати ядрените си дейности за 20 години, докато той е поискал срок между три и пет години.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:24 Съдът във Варна назначи техническа експертиза по делото срещу зелената зона за паркиране
- 19:16 Тираджията, помел кола на "Тракия", е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост
- 19:09 Слънчево, в низините - горещо в следващите дни
- 19:02 77-годишният Лайънъл Ричи прекъсна концерт след като се почувствал зле сцената
- 18:54 Връзват възнагражденията на висши длъжности към замразените депутатски заплати
- 18:47 Разкриха единственото условие към гостите на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси
- 18:39 Най-малко 48 души са се удавили в опит да се спасят от жегите във Франция
- 18:32 Топ изследователи на изкуствен интелект се изтеглят от Google