ЕС и Свят 19.04.2026 19:16 Снимка: ДНЕС+
Иран се подигра на Тръмп заради аудиозапис за Ормузкия проток
Иранското посолство в Южна Африка използва социалната мрежа X, за да се подиграе директно на американския президент Доналд Тръмп. Повод за саркастичната публикация стана аудиозапис на морска комуникация, приписван на Корпуса на стражите на ислямската революция (КГИР), който придоби широка популярност онлайн.
В записа, излъчен по морски канал 16, иранските сили предупреждават преминаващите кораби, че Ормузкият проток остава затворен и ще бъде отворен единствено по заповед на аятолах Хаменей, а не заради „туитовете на някакъв идиот“.
Съобщението гласи още, че всеки плавателен съд, свързан с враговете на Иран, ще стане мишена, ако се опита да пресече стратегическия воден път без разрешение.
Дипломатическото представителство поясни в своя пост, че обидната квалификация е насочена именно към Доналд Тръмп.
Реакцията на посолството бе провокирана от твърдения на американския президент в неговата платформа Truth Social, че под „идиот“ иранските военни визират собствения си външен министър.
От мисията категорично отхвърлиха тази интерпретация, заявявайки с ирония, че при търсене на думата в Google резултатите ясно посочват за кого става въпрос.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:27 Владислав Горанов: Целите ни са за едно по-добро управление за Варна и региона
- 20:25 Дмитриев: Страните от ЕС реагираха на енергийната криза с месец закъснение
- 20:24 Илин Димитров: "Прогресивна България" ще върне държавността
- 20:16 Първи резултати: Колко и кои партии влизат в 52-ото Народно събрание
- 20:15 Пазарен анализатор: Цените на петрола ще достигнат исторически върхове утре
- 20:06 Международната агенция за енергия предлага тръбопровод между Ирак и Турция за заобикаляне на Ормуз
- 19:59 Тренд: ПБ- 39,2%, ГЕРБ-СДС-15,1%, ПП-ДБ-13,3%, ДПС-8,1%, „Възраждане“-5%, БСП-ОЛ - 4,2%
- 19:57 Радев: Готови сме с различни варианти