Иран рязко увеличи износа на петрол след споразумението със САЩ

ЕС и Свят 22.06.2026 14:24 Снимка: ДНЕС+

Иран рязко увеличи износа на петрол след споразумението със САЩ

Иран значително увеличи износа на суров петрол през Ормузкия проток, след като постигна меморандум за разбирателство със Съединените щати.

Според данни за движението на танкерите, цитирани от Bloomberg, морският износ на ирански петрол е достигнал най-високото си ниво от началото на конфликта в региона.

Споразумението, подписано в края на миналата седмица, на практика отвори отново една от най-важните транспортни артерии в света и доведе до временно облекчаване на американските санкции срещу иранския петрол. Това по-рано потвърди и иранският външен министър Абас Арагчи.

След постигнатата договореност три супертанкера – Elva, Virgo и Vigor – започнаха подготовка за отплаване към Сингапур. Очаква се суровината впоследствие да бъде доставена до рафинерии в Китай.

На борда на трите кораба се намират общо около 6 милиона барела ирански петрол.

Товаренето е извършено на остров Харк – основният петролен терминал на Иран. Освен това страната вече е изпратила още 20 милиона барела от пристанището Чабахар, разположено на брега на Оманския залив.

Така общият морски износ на ирански суров петрол достигна най-високите си стойности от началото на военната ескалация в Близкия изток.

Сред основните условия на договореността са:

  • повторното отваряне на Ормузкия проток;
  • отказът на Техеран да налага такси за преминаване на чуждестранни кораби;
  • прекратяване на американската блокада срещу иранските пристанища.

Според анализатори споразумението може да доведе до стабилизиране на световните цени на петрола, тъй като допълнителните доставки от Иран ще увеличат предлагането на международните пазари.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355