ЕС и Свят 30.03.2026 14:14 Снимка: ДНЕС+
Иран посочи двама американски офицери, отговорни за смъртоносната атака срещу училище
Дни, след като девическо начално училище в иранския град Минаб беше поразено от САЩ и Израел, Техеран публично обвини двама офицери от американските ВМС, че са отговорни за атаката, отнела живота на 170 деца, съобщава Wion.
Иран публикува техните снимки чрез посолството си в Южна Африка и ги обвини, че са дали директно разрешение за ракетната атака.
Офицерите бяха идентифицирани като Лий Р. Тейт, за когото се твърди, че е командирът, и Джефри Е. Йорк - изпълнителният офицер на USS Spruance.
В социалната мрежа X посолството написа: "Запомнете тези двама престъпници. Лий Р. Тейт, командирът, и Джефри Е. Йорк, изпълнителният офицер на USS Spruance, които наредиха изстрелването на ракети "Томахоук" три пъти, убивайки 168 невинни деца в училище в Минаб".
Публикацията завършва емоционално с думите: "Запомнете тези двамата. Нямат ли свои деца?".
В петък - 27 март, иранският външен министър Абас Арагчи остро разкритикува бомбардировката на училището, наричайки я "пресметната атака" от страна на Съединените щати. Арагчи нарече нападението от 28 февруари "военно престъпление и престъпление срещу човечеството".
Президентът на САЩ Доналд Тръмп по-рано заяви, че самият Иран е отговорен за нападението, което се случи в първия ден от войната.
Американско военно разследване обаче предполага, че американска крилата ракета "Томахоук", каквато Иран не притежава, е ударила училището поради грешка в насочването.
Добавя се, че американските военни са нанесли удари по съседна иранска база. Сградата на училището преди това е била част от базата, а координатите на целта са били зададени с помощта на остарели данни.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:55 Борисов в Пловдив: В София кметът е Лама - отварят се фонталите, чакрите. Не ви го пожелавам!
- 15:48 Обвиняемият за убийството в Несебър остава в ареста до 72 часа
- 15:39 Националното тол управление въвежда AI уведомления за гражданите
- 15:30 СДС-Варна: Време е да спасим бъдещето си! Демографската криза може и трябва да бъде спряна
- 15:26 Как български момичета могат да станат „Посланик за един ден”
- 15:17 Тръмп пак предупреди Иран да отвори Ормузкия проток
- 15:08 Сърбия си осигури внос на газ от Русия за още три месеца след разговор на Вучич с Путин
- 15:01 Косово изпраща войски в Газа