Иран опроверга Тръмп - не иска спиране на огъня: Изявленията му са неверни и напълно неоснователни

ЕС и Свят 02.04.2026 09:00 Снимка: ДНЕС+

Иран опроверга Тръмп - не иска спиране на огъня: Изявленията му са неверни и напълно неоснователни

Говорителят на Министерството на външните работи на Иран Есмаил Багаи отрече страната му да е поискала прекратяване на огъня, предаде Ройтерс, позовавайки се иранската държавна телевизията. По-рано днес американският президент Доналд Тръмп съобщи за такова искане. 

"Изявленията на Тръмп относно искане на Иран за прекратяване на огъня са неверни и напълно неоснователни", заяви Багаи. 

По-рано днес Тръмп съобщи в социалната си мрежа "Трут соушъл", че иранският президент е поискал прекратяване на огъня, отбелязва БТА.

Иранското общество дори не е готово да обсъжда въпроса за провеждането на преговори със Съединените щати, заяви Багаи в интервю за египетския портал Al Masry Al Youm, цитиран от Фокус.

"Иранското общество дори не е готово да обсъжда преговори или дипломация със Съединените щати, защото знае какво се случи с двата кръга преговори, които проведохме преди войната. Затова никой в света вече не може да се довери на американската дипломация. Те използват дипломацията и преговорите само като предвестник за налагане на волята си или използване на сила," каза Багаи.

"Президентът на новия режим в Иран, далеч по-умерен и значително по-разумен от предшествениците си, току-що поиска от Съединените американски щати ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ОГЪНЯ!", заяви по-рано Тръмп. 

"Ще обмислим това, когато Ормузкият проток бъде отворен, свободен и чист", добави американският президент. Дотогава САЩ ще продължават ударите си и "ще го върнем в каменната епоха!!!"

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355