Икономист: Политиките на централните банки са социалистически

ЕС и Свят 10.07.2021 14:20 Снимка: ДНЕС+

Икономист: Политиките на централните банки са социалистически

Социалистическото централно планиране е издигнато до нова форма на изкуство, основана на контрол върху икономиката от висотата на финансите, пише икономистът Дейвид Стокман.

Някога централните банки се занимаваха с паричен бизнес, в смисъл да осигурят тяхната наличност, ликвидност и стабилна стойност. Но съвременният Федерален резерв никога не си задава въпроси за мястото, където се появяват и обитават парите - финансовите пазари, докато безкрайно размишлява за икономиката на Main Street и състоянието и целите на компонентите на БВП.

През последните 43 години общите финансови активи, държани от сектора на домакинствата, са се увеличили със зашеметяващите 100 трилиона долара. И това е просто прокси за огромните нива на банкови депозити, фондове на паричния пазар, облигации, публично търгувани акции и частни акции, които формират основата на 21 трилиона БВП на страната.

Фед прекара последните 13 години, за да понижи лихвата на паричния пазар.

Това е социализмът с ново име.

По ирония на съдбата това води до същия резултат като в стария Съветски съюз: пропадаща икономика за масите и концентрация на богатство и привилегии сред малкото елити, които са близо до лостовете за контрол.

През последните 169 месеца (от март 2008 г.) реалният лихвен процент на правителствените облигации беше силно отрицателен през 96% от случаите и леко положителен за общо 7 месеца, всички през 2019 г. И сега, след миналогодишната оргия за печатане на пари, реалният лихвен процент на федералните фондове е -2,37%, почти най-дълбокото ниво досега.

Никога след милион години участниците в доброволен обмен на свободния пазар не биха давали назаем пари - дори за една нощ - при отрицателен реален лихвен процент. Той се противопоставя на икономическата логика и самия разум.

Но тези нови механизми на социалистически контрол - точно както в стария Съветски съюз - не постигнаха задачата. Сред многобройните недостатъци и злини е фактът, че централното планиране има тенденция да произвежда огромни неволни злокачествени ефекти поради грешни стимули и ценови сигнали.

Например съветските ръководители на фабрики за пирони бяха измервани и възнаграждавани от произведения тонаж. Историята разказва, че един предприемчив момък значително надвиши квотата си, като произведе само един пирон, но тежащ 10 тона!

На практика това се случва на финансовите пазари днес. Централните банкери се стремят към дефлатора на разходите за лично потребление и равнището на безработица U-3, но огромните инжекции на ликвидност, предназначени да запазят контрола им върху лихвените проценти, никога не напускат каньоните на Wall Street.

Вместо това те радикално надуват цената на финансовите активи и дефлират цената на дълга, като по този начин карат икономическите участници да копират съветския управител на фабриката за пирони.

През последния 26-годишен период имаше само една година (2002 г.), когато нефинансовите корпорации събраха положителен размер на нетен собствен капитал, като същевременно ликвидираха общо 8 трилиона щатски капитала за периода.

Посочени по различен начин през по-голямата част от последните три десетилетия, C-апартаментите на корпоративна Америка са ликвидирали средно 310 милиарда долара корпоративен капитал годишно.

Няма загадка къде отидоха всички корпоративни парични средства, използвани за обратно изкупуване на акции и изкупуване на други компании: в най-добрите 1% и 10%, които притежават съответно 40% и 71% от акциите, и в най-добрите 20%, които притежават 93% от общия брой.

Когато става въпрос за задачата, за която е подходящ свободният пазар, а не централната банка на държавата - генериране на повишаващ се жизнен стандарт и реално, устойчиво богатство - Фед - подобно на съветските плановици - произвежда много безполезни 10-тонови пирони./money.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911