
ЕС и Свят 04.08.2020 09:44 Снимка: ДНЕС+
Хуан Карлос напуска Испания
Абдикиралият испански крал Хуан Карлос I информира сина си, крал Филип VI от Испания, че е решил да напусне страната. Това се казва в писмо на бившия държавен глава до настоящия монарх, публикувано в понеделник на уебсайта на кралския двор, предаде ТАСС.
Припомняме, че това изявление последва грандиозни скандали, разтърсили кралското семейство през последните години.
Бях крал на Испания почти 40 години и през всичките тези години винаги съм искал най-доброто за Испания и за короната, поясни Хуан Карлос I. В същото време той обърна внимание на обществения резонанс, който създават някои събития, свързани с личния му живот.
От своя страна Филип VI би искал да подчертае историческата важност на царуването на баща си, се казва в уебсайта.
Припомняме, че през март Фелипе VI обяви, че се отказва от наследството на баща си.
Това решение е било взето заради корупционен скандал, в който бе забъркано името на кралското семейство.
Хуан Карлос е разследван заради получени 100 млн. долара от Саудитска Арабия в швейцарска банка чрез панамски фонд.
Бившият крал Хуан Карлос абдикира след 40-годишно управление през 2014 година. Той често е бил критикуван за разточителния си начин на живот.
Едната му дъщеря пък бе разследвана същата година заради данъчните престъпления на съпруга си.
Според анализатори, настоящият крал показва желание да се дистанцира от забъркалите се в скандали свои близки и да изчисти името си./news.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.09921 |
![]() |
1 | 2.25456 |
![]() |
10 | 3.86009 |
![]() |
100 | 4.00136 |
![]() |
1 | 1.6523 |
Последни новини
- 21:11 Хороскоп за четвъртък, 18 септември 2025 г.
- 21:09 Лавров: Киев се опитва да саботира политическите усилия на САЩ за решаване на конфликта в Украйна
- 21:05 Чарлз III разговаря с Тръмп в двореца "Уиндзор", историческата официална визита започна
- 21:01 Теменужка Петкова: Асен Василев да не забравя, че през 2025-а плащаме негови стари сметки!
- 19:34 Турция въвежда задължителни психотестове преди сключване на брак
- 19:27 Хърватия вече има първата плаваща аптека
- 19:21 Лебедев: Руските сили нанесоха удар по завод, произвеждащ системи за насочване на ракети за ВСУ
- 19:13 Фридрих Мерц пред Бундестага: Путин изпитва търпимостта ни