
ЕС и Свят 19.11.2023 13:26 Снимка: ДНЕС+
Гуруто на изкуствения интелект Сам Алтман беше уволнен от собствената си компания
Сам Алтман - една от най-ярките звезди на процъфтяващата индустрия за изкуствен интелект, човек, който за мнозина се превърна в говорител на изкуствения интелект - беше безцеремонно изхвърлен от компанията, която съоснова - OpenAI.
Тя се превърна във флагман с приложението ChatGPT, обобщи "Ройтерс".
Другият съосновател Грег Брокман, който беше освободен от борда няколко минути след Алтман, каза, че и двамата мъже са били шокирани от това колко внезапно се е случило.
В този борд имаше само шестима души, включително Брокман и Алтман. Това означава, че това решение за отстраняването на двамата водещи предприемачи е взето само от четирима. Какво се случи, за да накара тази малка група да действа толкова решително и толкова бързо? Това риторично отбелязва Би Би Си.
АП припомния, че OpenAI няма финансови проблеми и компанията се задъхва от инвестиции, защото приложенито ChatGPT ѝ носи милиони.
Припомняме, че Сам Алтман като главен изпълнителен директор на OpenAI, се обърна към световни лидери в дискусии за рисковете и ползите, породени от мощната технология, на която той беше пионер.
Той не пропускаше да припомня, че изкуственият интелект (AI) е "инструмент, а не създание" и изглеждаше честен относно страховете си, че един ден неговото създание може да излезе извън контрол.
Само преди две седмици Сам Алтман беше в Обединеното кралство на първата в света среща на върха за безопасността на изкуствения интелект като един от около 100 глобални делегати. Миналата седмица предприемачът изнесе реч за бъдещето на своята компания и нейните технологии.
Изкуственият интелект е в живота ни от векове - подготвя емисиите ни в социалните медии, препоръчва филми в платформи за видео стрийминг, играе роля при изчисляването на нашите застрахователни премии, но всичко се промени с ChatGPT.
Още по темата
![]() |
1 | 2.0974 |
![]() |
1 | 2.30749 |
![]() |
10 | 3.82088 |
![]() |
100 | 4.4813 |
![]() |
1 | 1.73128 |
Последни новини
- 12:49 Патриарх Даниил към папа Лъв XIV: Желая му Божията помощ в неговото служение
- 12:41 Фандъкова: Нека заедно продължим да изграждаме европейска България
- 12:38 Путин: Истината и справедливостта са на наша страна. Слава на народа-победител!
- 12:34 Какви хранителни добавки предпочитат българите през 2025 година?
- 12:26 Разликата във възрастта като ключ към семейното щастие
- 12:18 Баскетболният Черно море поведе с 1:0 над Балкан в полуфиналите на шампионата
- 12:09 Летище Варна стана на 77 години
- 12:01 Пиян варненец вилня в бургаско село