ЕС и Свят 27.01.2023 18:42 Снимка: ДНЕС+
Гръцкото правителство оцеля след вот на недоверие заради подслушване
Консервативното правителство на Гърция оцеля в петък, както се очакваше, след вот на недоверие, предложен от лявата опозиция заради скандал с подслушване, насочен към политици, армейски висши служители и журналисти, предава Ройтерс.
Скандалът избухна през месец август миналата година, когато стана ясно, че тайните служби в Гърция са подслушвали телефона на лидера на опозиционната Социалистическа партия ПАСОК Никос Андрулакис и на водещ журналист и скандалът се разрази до невиждани размери, а шефът на разунаването и началникът на кабинета на гръцкия премиер подадоха оставки, припомня Ройтерс.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис тогава заяви, че не е знаел, че телефонът на Андрулакис е бил подслушван през 2021 г., опитвайки се да се дистанцира от разрастващия се политически скандал.
Премиерът се извини на Андрулакис, като каза, че не е знаел за подслушването от страна на разузнавателните служби и че не би го одобрил.
В реч към нацията Мицоткис тогва заяви: "Това, което се случи, може да е било законно, но е грешка. Не знаех и очевидно никога не бих го допуснал."
Говорейки днес в парламента преди вота на недоверие, Кириакос Мицотакис повтори думите си, че подслушването на Никос Андрулакис, лидер на социалистическата партия ПАСОК, е "политически неприемливо". Той добави, че всеки "мрачен случай ще бъде разследван от съдебните органи", добавяйки, че неговото правителство е предприело стъпки за реформиране на гръцките служби за сигурност.
Мицотакис постави под съмнение обстоятелствата, при които опозиционният лидер е получил информация за подслушването от шефа на държавната служба за защита на личните данни и се опита да върне обвиненията в корупция обратно към Ципрас, включително като спомена противоречивите връзки на неговата партия с бизнесмена Христос Калогрицас.
Лидерът на Нова демокрация също обвини СИРИЗА, че "повишава децибелите" на политическата конфронтация, за да прикрие лошото наследство на управлението си и липсата на прагматични политически предложения преди изборите по-късно през 2023 г.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:04 Хороскоп за понеделник, 2 февруари 2026 г.
- 19:35 18-годишно момче издъхна в болницата, той е жертва номер 41 на пожара в Кран Монтана
- 19:25 България почете паметта на жертвите на комунистическия режим
- 19:16 Зеленски: Тристранните преговори за войната в Украйна се отлагат за 4-5 февруари
- 19:06 Работник пострада при трудова злополука в Разград
- 18:55 165 снегопочистващи машини са в готовност в София, извършват се обработки
- 18:44 Гневни коментари и съмнения за манипулации заваляха към DARA след избора ѝ за Евровизия
- 18:34 Аятолахът предупреди Тръмп: Ако започнете война срещу Иран, този път тя ще запали целия регион