ЕС и Свят 05.12.2025 13:31 Снимка: ДНЕС+
Гръцкият парламент одобри закупуването на ракетни системи от Израел
Гръцките законодатели одобриха закупуването на 36 ракетни артилерийски системи PULS от Израел за около 650 милиона евро, съобщиха пред "Ройтерс" двама служители, запознати с въпроса.
Гърция че ще похарчи около 28 милиарда евро до 2036 г. за модернизиране на въоръжените си сили, докато излиза от дълговата криза от 2009-2018 г. и се опитва да се справи с историческия си съперник Турция.
"На закрито заседание парламентарната комисия по отбрана одобри закупуването на PULS", заяви висш служител пред агенцията.
Втори служител потвърди одобрението на парламента, добавяйки, че цената ще бъде около 650 до 700 милиона евро. По-рано през ноември бе съобщено, че Гърция води преговори с Израел за системите.
Гърция и Израел имат силни икономически и дипломатически връзки, проведоха няколко съвместни учения през последните години и управляват въздушен тренировъчен център в Южна Гърция.
Гърция също така води преговори с Израел за разработване на купол за противовъздушна и противоракетна отбрана на стойност 3 милиарда евро.
Системата PULS, произведена от израелската компания Elbit, има обхват до 300 км и ще помогне за защитата на североизточната граница на Гърция с Турция и гръцките острови в Егейско море, съобщиха официални лица. Сделката включва и изграждането на компоненти в Гърция.
Гърция и Турция, съюзници в НАТО, отдавна са в противоречия по въпроси, включително къде започват и свършват континенталните им шелфове, енергийните ресурси, полетите над Егейско море и етнически разделения остров Кипър.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:20 Хороскоп за сряда, 13 май 2026 г.
- 19:33 Германия започва производство на ракети с далечен обсег за Европа
- 19:25 "Ще те изкормя": Побой с пепелник и заплахи за убийство в ж.к. "Люлин"
- 19:18 "Шел" ще доставя за България 1 000 000 мегаватчаса втечнен природен газ от САЩ
- 19:10 17 години от последната сервизна мисия до телескопа "Хъбъл"
- 19:03 САЩ изпращат най-голямата си ядрена подводница в Гибралтар
- 18:55 Заради огромния интерес, БДЖ пуска допълнителен туристически влак в Източните Родопи на 24 май
- 18:48 НИМХ: Застудяване, гръмотевични бури и градушки, неустойчиво в следващите дни