
ЕС и Свят 21.01.2021 08:58 Снимка: ДНЕС+
Гръцкият парламент одобри разширяване на териториалните води
Гръцкият парламент одобри с голямо мнозинство териториалните води на Гърция да бъдат разширени, предаде ДПА.
Този ход предвижда зоната на запад гръцките териториални води да нарасне от 6 на 12 морски мили.
От 300 депутати само 16 се въздържаха, предаде БТА.
Въпреки че предложението не противоречи на Конвенцията на ООН по морско право от 1994 г., то може да проправи пътя за по-нататъшни териториални разширения и на изток, в Егейско море, което би могло да обтегне и без това напрегнатите отношения с Турция, отбелязва ДПА.
През 1995 г. турският парламент заяви, че ще смята подобно разширение за повод за обявяване на война.
Анкара и Атина отдавна са в конфликт заради залежи на природен газ и морски граници. И едната, и другата страна претендират за право да проучват за енергийни ресурси в един и същ участък на Средиземноморието.
В понеделник Гърция и Турция ще имат среща за пръв път от 2016 г. за изглаждане на различията.
През лятото обстановката се изостри. Тогава дори се удариха една в друга турска и гръцка фрегата.
Макар и днешното решение да не засяга пряко териториалния спор с Турция на изток, премиерът Кириакос Мицотакис заяви в парламента, че Гърция възприема по-категорична външна политика, отбелязва Асошиейтед прес.
"Това е ясно послание към онези, които се опитват да лишат страната ни от това право", каза той.
Западното гръцко крайбрежие се намира срещу Италия, а в северния си край граничи с Албан/БТА
Още по темата
-
Гърция протестира срещу сделката на Италия с Турция
преди 5 месеца
-
-
![]() |
1 | 2.10146 |
![]() |
1 | 2.25664 |
![]() |
10 | 3.85059 |
![]() |
100 | 4.15961 |
![]() |
1 | 1.67308 |
Последни новини
- 21:16 Хороскоп за сряда, 16 юли 2025 г.
- 19:37 Петер Сиярто: Страните от ЕС не успяха да приемат нов пакет санкции срещу Русия
- 19:28 Украинският парламент одобри удължаване на военното положение и на мобилизацията с още три месеца
- 19:22 Лавров: Тръмп е подложен на огромен натиск от страна на ЕС и НАТО да изпълнява исканията на Зеленски
- 19:14 Фицо поставя условие за подкрепа на новите санкции срещу Русия
- 19:06 ООН: Най-малко 875 палестинци са убити близо до пунктове за помощи в Газа
- 18:58 Росен Йорданов: Трябва да обединим усилия и да направим България по-привлекателна за живеене
- 18:51 DW: Ще доведат ли системите "Пейтриът" до обрат в Украйна?