Грандиозна кибератака срещу CАЩ

ЕС и Свят 05.06.2015 07:55

Китайски хакери са заподозрени, че са извършили компютърно проникване, при което са откраднати личните данни на 4 милиона бивши и настоящи американски правителствени служители, информират власите в САЩ, цитирани от Би Би Си. Кибератаката е била разкрита още през април от Бюрото по управление на персонала. То отговаря за подбора на работещите във федералните институции и предоставянето на достъп до поверителна информация. Компютърната атака е извършена през декември от китайски хакери.
ФБР продължава разследването на кибератаката, за да установи какви данни са откраднати и могат ли те да навредят на националната сигурност.

В същото време обаче, Китай отрече да е замесен в хакерската атака, твърди Газета.ру. "Подобни хипотетични обвинения са безотговорни и контрапродуктивни", заяви говорител на китайското посолство във Вашингтон, като отбеляза, че Пекин е положил значителни усилия за борба с киберпрестъпленията. "Проследяването на подобни атаки, извършвани от чужбина, е много трудно", добави говорителят на китайското посолство. /БЛИЦ
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355