ЕС и Свят 14.08.2025 17:23 Снимка: ДНЕС+
Голям полски град е бил заплашен от спиране на водоснабдяването при кибератака
Вицепремиерът на Полша и министър по дигиталните въпроси Кшищоф Гавковски съобщи, че голям полски град е бил застрашен от прекъсване на водоснабдяването в сряда вследствие на кибератака, която обаче е била предотвратена навреме, предава "Ройтерс".
В интервю за новинарския портал Onet, Гавковски уточни, че атаката е била засечена в последния момент и е била успешно неутрализирана от полските служби. Той обаче не разкри кой стои зад атаката и кой точно град е бил нейна цел. Той допълни, че Полша успява да предотврати 99% от кибератаките.
Полската страна посочва, че ролята на страната като хъб за помощ на Украйна я прави цел на руски кибератаки и саботажни действия. Миналата година Гавковски обяви, че Полша ще отдели над 3 милиарда злоти (около 800 милиона долара) за засилване на киберсигурността, след като държавната новинарска агенция PAP стана жертва на вероятна руска кибератака.
Междувременно, премиерът Доналд Туск съобщи, че млад украински гражданин е бил задържан за действия по саботаж, включително писане на графити с обиди към поляци, и за участието му в организирана престъпна група, която е планирала престъпления срещу Полша. По информация на PAP, 17-годишният младеж е обвинен и за оскверняване на паметник на поляци, убити от украински националисти по време на Втората световна война.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 08:28 Последната Г-7 на Макрон - блясък, футбол и неочакван пробив за Иран
- 23:14 Хороскоп за птък, 19 юни 2026 г.
- 19:36 Швеция, Норвегия и Канада обявиха нов пакет военна помощ за Украйна
- 19:28 Критична уязвимост в Copilot е позволявала кражба на данни и кодове за двуфакторна защита
- 19:21 НИМХ: Утре, предимно слънчево и топло. Астрономическото лято е близо
- 19:14 Администрацията на Тръмп ще плати 765 млн. долара, за да прекрати още четири вятърни проекта
- 19:06 Певецът Джели Рол подаде молба за развод след 10-годишен брак
- 18:58 2 деца от катастрофата в Горна Оряховица са с опасност за живота, преместиха ги в "Пирогов"