ЕС и Свят 11.05.2021 19:32 Снимка: ДНЕС+
Големите компании с най-ниски заплати за служители увеличават възнагражденията на шефовете
Повече от половината компании от стоте в индекса S&P 500, които дават най-ниски заплати на служителите си, са увеличили заплащането на главните си изпълнителни директори по време на пандемията. Това показва проучване на експертите от Института по политически науки, цитирано от Reuters.
В него са включени топ 100 на най-големите компании, влизащи в индекса, които имат най-ниско медианно възнаграждение за служителите си. Що се отнася до по-високото заплащане на техните шефове, то е станало възможно чрез промяна на правилата за оценка на представянето на тяхното ръководство по време на пандемията.
Според доклада това важи за 51 фирми от тези 100, като списъка включва гиганта в производството на напитки Coca-Cola, компанията-майка на веригата KFC - Yum Brands, както и операторът на круизи Carnaval Corp.
При тях изчисленията показват, че има намаление от 2% на медианната заплата на служителите им до средно 28 187 долара през 2020 година в сравнение с 2019 година. Междувременно медианното възнаграждение на техните изпълнителни директори е с 29% по-високо до средно 15,2 милиона долара.
Тези изчисления идват на фона на нарастващото недоволство от страна на инвеститорите в едни от най-големите компании от възнагражденията на изпълнителните директори за миналата година.
В документа се посочва, че дружествата, влизащи в изследването, са направили това като са намалили целите за представянето на компанията. В резултат на постигнатите финансови цели те са изплатили бонуси и са прехвърлили акции на шефовете си.
От Coke-Cola посочват в отговор на проучването, че около 1000 техни служители са получили бонуси под формата на акции заедно с мениджърите.
Общо възнаграждението с бонусите и компенсациите на главния изпълнителен директор на Yum Brands Дейвид Гибс за миналата година възлиза на 14,6 милиона долара. От борда на директорите защитават това решение, както и увеличението на възнагражденията на други ръководители, като посочват техните усилия за стабилизирането на бизнеса по време на пандемията./money.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 11:01 Вратарят-чудотворец: В Кюрасао трябва да започват работа по моя статуя!
- 10:53 Силни критики към шефа на ФИФА Джани Инфантино заради присъствието му на Мондиал 2026
- 10:46 Кремъл повтори: Русия очаква победа, никой не може да ни победи
- 10:38 След стрелбата на плаж „Кабакум“ край Варна: Разследването продължава
- 10:31 Кабо Верде продължава да пише своята приказка, този път спря наивните уругвайци
- 10:24 Сблъсъци с полицията и изгорени американски знамена след президентските избори в Колумбия
- 10:16 Египет записа първа победа на световно първенство
- 10:10 Техеран: Имаме споразумение за Ормузкия проток