ЕС и Свят 20.11.2025 15:39 Снимка: ДНЕС+
Германия предаде на Етиопия артефакти, заграбени през колониалната ера
Дванадесет исторически артефакта бяха върнати в Етиопия, съобщава БиБиСи.
Артефактите, първоначално събрани през 20-те години на миналия век от тогавашния пратеник на Германия в Етиопия Франц Вайс и съпругата му Хедвиг, бяха предадени на Института за етиопски изследвания към университета в Адис Абеба. Колекцията включва корони, щитове и картини, всички считани за културно и исторически значими в Етиопия.
"Артефактите все още са символ на дългогодишните и приятелски отношения между Германия и Етиопия", отбеляза Фердинанд фон Вайхе, пратеник на Германия в Етиопия.
Хиляди културни артефакти са разграбени по време на колониалната епоха в Африка. Призивът на африканските страни за връщане на разграбените предмети бе посрещнат с известен успех през последните години.
През 2022 г. Германия стана първата страна, която върна някои от известните бронзови статуи от Бенин на Нигерия.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 00:15 Хороскоп за вторник, 24 март 2026 г.
- 22:56 Маркет Линкс и Алфа Рисърч: ПБ устойчиво пада, ПП-ДБ и ДПС - с изравнени позиции, БСП - под чертата
- 19:33 Папа Лъв ХІV: Въздушните удари трябва да бъдат забранени
- 19:25 Американският самолетоносач "Джералд Форд" акостира на остров Крит
- 19:17 Георги Марков: Ул. "Граф Игнатиев в София да стане ул. "Александър Сорос"
- 19:03 Иранското външно: Думите на Тръмп са опит да свали цените на горивата
- 18:56 Само на 43 години почина украинският милиардер Леонид Радвински - собственик на OnlyFans
- 18:49 Саудитският престолонаследник и Макрон обсъдиха ситуацията в Близкия Изток