Германия поръчва над 600 ПВО системи с малък обсег

ЕС и Свят 10.10.2025 17:06 Снимка: ДНЕС+

Германия поръчва над 600 ПВО системи с малък обсег

Германското правителство планира да поръча над 600 системи за противовъздушна отбрана с малък обсег Skyranger 30 от "Райнметал" преди края на годината, съобщават "Ройтерс" и "Ханделсблат".

Договорът за купола и превозното средство, в този случай колесната бронирана машина Boxer, произведена съвместно с френско-германската отбранителна компания KNDS, се оценява на повече от девет милиарда евро.

Министърът на отбраната Борис Писториус миналата седмица заяви, че Германия ще започне поръчката за няколкостотин танка Skyranger през следващите месеци. Досега са поръчани 19.

"Не искам да говоря за цифри", посочи говорител на германското министерство на отбраната на редовна правителствена пресконференция в Берлин, когато беше попитан за поръчката за 600 танка.

Мобилните системи за противовъздушна отбрана Skyranger на "Райнметал" са специално разработени за защита от ниско летящи обекти.

Противовъздушната отбрана е във фокуса на вниманието в Европа на фона на засилващите се опасения, че Русия може да стои зад нарастващия брой скорошни нахлувания на дронове във въздушното пространство на европейските съюзници на Украйна.

Кремъл отрече да има каквото и да е участие.

CHF CHF 1 2.10101
GBP GBP 1 2.25248
RON RON 10 3.8391
TRY TRY 100 4.0371
USD USD 1 1.68446