
ЕС и Свят 24.06.2023 08:54 Снимка: ДНЕС+
Германия облекчава правилата за имиграция на квалифицирани работници
Бундестагът (Германският парламент) прие закон за облекчаване на правилата за имиграция на квалифицирани работници, тъй като водещата европейска икономика се бори с хроничния недостиг на работна ръка в редица отрасли, съобщи „Билд“.
Германия от години се бори да намери достатъчно работници поради застаряващото население в сектори от хотелиерството до здравеопазването и строителството. В края на 2022 г. около два милиона работни места останаха незаети.
Законодателите от управляващата коалиция гласуваха в подкрепа на правните промени, които имат за цел да улеснят чуждестранните квалифицирани работници да започнат работа в Германия.
Според новите правила ще има точкова система, основана на канадския модел, която дава оценка за фактори като умения, образование и езикови познания. Чуждестранните професионални квалификации също ще бъдат по-широко признавани.
Министърът на икономиката Роберт Хабек приветства новината, като заяви, че недостигът на работна ръка е сред "неотложните проблеми", пред които е изправена Германия.
"Намаляваме бариерите пред имиграцията", каза той в изявление. "В бъдеще за компаниите ще бъде много по-лесно да наемат чуждестранни квалифицирани работници."
Политиците от опозицията обаче разкритикуваха закона, особено стъпката, която позволява на някои лица, търсещи убежище, които вече са в страната, да се установят в нея, ако са квалифицирани и имат предложение за работа или вече работят.
Коалицията "изпраща сигнал към света, че на практика всеки, който по някакъв начин е успял да влезе в страната, може да остане", заяви Торстен Фрей, депутат от консервативната партия ХДС.
Работодателските организации обаче отдавна призовават за облекчаване на правилата за имиграция в страната с 84 млн. души население.
По-рано тази година Германската търговско-промишлена камара заяви, че проблемът оказва огромно икономическо въздействие и че половината от анкетираните от нея германски компании имат проблеми с намирането на работници.
![]() |
1 | 2.10327 |
![]() |
1 | 2.33337 |
![]() |
10 | 3.87163 |
![]() |
100 | 4.43418 |
![]() |
1 | 1.73067 |
Последни новини
- 21:43 Хороскоп за неделя, 25 май 2025 г.
- 19:32 Валидираха пощенска марка по повод 24 май и 20-ата Световна среща на българските медии
- 19:23 Премиерът Желязков за оценката на S&P: Амбицията на България за еврозоната осигурява стабилност
- 19:16 X не работи нормално втори ден
- 19:13 Австрийски полковник: Киев губи подкрепата на САЩ, Европа няма отговор. Защо Путин да преговаря?
- 19:04 Димитър Манолов: Заплатите в градския транспорт на София не са преведени
- 19:02 Министър Даниел Митов иска спедиторските фирми да отказват доставки на вейпове
- 18:55 Промени в движението във Варна на 26 май заради футболно шествие