ЕС и Свят 03.01.2025 10:37 Снимка: ДНЕС+
Германия e пред най-дългата рецесия в историята си след Втората световна война
Три години без икономически растеж за Федералната република
В новата си икономическа прогноза Институтът за икономически изследвания към Ханделсблат (HRI) прогнозира, че германската икономика ще се свие с 0,1% и през новата година. След спад от 0,3% през 2023 г. и 0,2% през току-що приключващата година, това би било третият пореден спад. Подобен дълъг период на застой не е имало в историята на Федерална република Германия.
Преди повече от 20 години, през 2002 и 2003 г., германската икономика се сви за първи път в две поредни години. Федералната статистическа служба вероятно ще публикува първа официална оценка за икономическото развитие през 2024 г. на 15 януари. Икономистите на HRI очакват лек растеж от 0,9% едва през 2026 г.
"Германската икономика е в най-голямата си криза след войната. Пандемията, енергийната криза и инфлацията направиха германците средно по-бедни", казва главният икономист на Ханделсблат Берт Рюруп. Предвид понижения до скромните 0,5% потенциал за растеж, не се очаква скорошно подобрение, "тъй като икономиката е в началото на силен тласък на застаряване на населението".
Продължителната рецесия в Германия ще има негативен ефект върху българската икономика поради силната взаимозависимост между двете страни. Страната е важен инвеститор и нас и най-големият ни търговски партньор, като значителна част от износа ни е насочен към германския пазар. Свиващата се германска икономика води до намалено търсене на стоки и услуги, което засяга директно производството, заетостта и икономическия растеж на България. Проблеми в германската икономика могат да се отразят негативно и на нашите фирми, които са част от вериги за доставки, обслужващи германски компании
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:44 Слави Ангелов за Петрохан: Освен будисти тези хора са били и доста тежко въоръжени (видео)
- 19:35 Military Watch Magazine: Москва се насочва към модернизация на ядрената си триада
- 19:27 Влизат в сила нови правила за достъп до територията на Великобритания
- 19:20 Здравният министър подозира разхищаване на обществен ресурс при скрининга на две ракови заболявания
- 19:14 Над 12 500 тона имитиращи продукти са продадени у нас през изминалата година
- 19:07 19FortyFive: Най-страшният кошмар за САЩ - руско-китайски проект за стелт бомбардировач
- 18:59 The Telegraph: Западът тайно признава, че изпращане на войски в Украйна изисква съгласието на Русия
- 18:52 ГДГП: „Гранична полиция“ не е възлагала ангажименти и правомощия на НАКЗТ