ЕС и Свят 02.05.2024 17:17 Снимка: ДНЕС+
Ген. Бен Ходжис: САЩ и Германия трябва да помогнат на Украйна да спечели на всяка цена
В обширно интервю за информационната агенция РБК-Украйна пенсионираният американски генерал и бивш командващ Въоръжените сили на САЩ в Европа Бен Ходжис подчерта, че Вашингтон и Берлин трябва да променят подхода си към Киев. Вместо "ще помагаме на Украйна, колкото е необходимо", Западът – и най-вече САЩ и Германия – трябва да възприемат принципа "ще помагаме на Украйна, докато спечели – независимо от цената", посъветва генералът, цитиран от "Фокус".
По думите му именно тази стратегия ще отвори пътя за успешно отблъскване на руските войски - когато Владимир Путин разбере, че не може да победи.
Основното стратегическо събитие в последните дни е, според Ходжис, че САЩ, след шестмесечно забавяне, най-накрая се споразумяха за пакета помощ за Украйна. А последствията от това решение очевидно вече започват да се усещат на бойното поле. Освен това други съюзници на Украйна се активизираха значително.
Помощта от Вашингтон обаче не може да се нарече точно повратна точка във войната. Концептуалните подходи на ключовите партньори на Украйна във войната не са се променили: все още има опасения за възможна "ескалация“ и "червени линии“ (най-показателният пример е упоритото нежелание на Германия да прехвърли ракети Taurus на Украйна), допълни Бен Ходжис.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09157 |
GBP
|
1 | 2.23166 |
RON
|
10 | 3.84031 |
TRY
|
100 | 3.88827 |
USD
|
1 | 1.66086 |
Последни новини
- 19:35 Представят първите 8 български изтребителя F-16 Block 70 на официална церемония в Трета авиобаза
- 19:28 7 немски градчета, които ще ви впечатлят
- 19:20 19FortyFive: С-500 "Прометей" - руската система, заради която нервничат пилотите на F-22 и F-35
- 19:13 Какво се случва със сметки, кредити, депозити, лизинги и инвестиции с въвеждане на еврото
- 19:05 Нова забрана на Тръмп удря по още два участника на Мондиала
- 18:57 Зелено за Лъва, виолетово за Стрелците: Ето кой цвят ще ви донесе късмет в новогодишната нощ
- 18:50 Путин пред колегията на МО: Армията се подсилва, фронтът неумолимо върви напред
- 18:42 Киара обвини Краси, че искал да заложи пръстена, който й даде; той отрече, иска детектор на лъжата