Гърция иска създаването на центрове за връщане на мигранти извън Европа

ЕС и Свят 22.07.2025 16:28 Снимка: ДНЕС+

Гърция иска създаването на центрове за връщане на мигранти извън Европа

Гърция поиска ЕС да подкрепи трети страни за създаването на центрове за връщане на мигранти, които влизат нелегално в Европа и нямат основание да получат убежище. Това заяви гръцкият министър на миграцията и убежището Танос Плеврис, цитиран от БТА.

Той отбеляза, че въпросните центрове трябва да бъдат не само извън ЕС, но и извън европейския континент. Според него връщането на нелегалните мигранти трябва да е водещ приоритет. По думите му посланието трябва да е ясно - ако влезеш в Европа нелегално или молбата ти за убежище бъде отхвърлена, нямаш никакво право да се намираш в Европа и трябва да се върнеш в страната си.

Плеврис посочи, че потоците от нелегални мигранти са огромни и Гърция трудно може да се справи с тях. Той поясни, че в Крит всеки ден има хиляда нелегални мигранти, които искат да достигнат до Гърция, а в Либия има 3 милиона. Според него това е индикатор, че е нужно да се намери решение в европейската рамка.

По отношение на новия гръцки проектозакон за миграцията, който е на етап консултации, Плеврис заяви, че ако молбата ти за убежище бъде отхвърлена и не се върнеш в страната си, това ще се счита за престъпление. По думите му нарушителите могат да получат от две до 5 години затвор.

CHF CHF 1 2.09718
GBP GBP 1 2.25456
RON RON 10 3.85773
TRY TRY 100 4.1355
USD USD 1 1.67179